Pomysł na biznes: Wypożyczalnia i serwis maszyn rolniczych

Rolnictwo jest bardzo ważnym i istotnym sektorem gospodarki większości z państw. Niezależnie od tego czy rolnicy mają duże wielohektarowe, czy może znacznie mniejsze gospodarstwa rolne, to są oni częścią bardzo ważnego sektora gospodarczego. Wraz z rozwojem rolnictwa, powstają nowe maszyny, które coraz bardziej ulepszają i ułatwiają wykonywanie prac rolniczych. Z tego też względu wypożyczalnia i serwis maszyn rolniczych może być ciekawym i dochodowym biznesem. Szczególnie w niektórych regionach Polski.

Potencjalni klienci wypożyczalni i serwisu maszyn rolniczych

Klientami tego rodzaju biznesu będą głównie osoby posiadające gospodarstwa rolne, które żyją z rolnictwa i pracują na roli. Nie każdego gospodarza stać na zakup nowych sprzętów rolniczych. Nie każdemu są one potrzebne przez cały rok, tym bardziej, jeżeli gospodarstwo nie jest zbyt duże. Często dużo lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie wynajem konkretnego sprzętu na kilka godzin lub dni, niż zadłużanie się na wiele lat, aby zakupić na przykład nowy ciągnik rolniczy, kombajn, czy różne naczepy.

Duże wielohektarowe gospodarstwa mają zazwyczaj swój sprzęt rolniczy i małe szanse, że będą klientami biznesu, jakim jest wypożyczalnia maszyn rolniczych. Można jednak liczyć na to, że czasami jakaś maszyna ulegnie awarii, a presja czasu zmusi rolnika do wypożyczenia sprzętu z wypożyczalni na krótki okres czasu (zobacz przykładowe maszyny rolnicze).

Tego typu biznes ma szansę na utrzymanie na rynku, jeżeli oprócz wypożyczalni będziemy również prowadzić serwis maszyn rolniczych. Szczególnie na terenach wiejskich lub pod wiejskich, gdzie znajduje się dużo gospodarstw rolnych. Nawet najnowsze maszyny potrafią ulec awarii. W przypadku uszkodzenia właściciel uda się pewnie do najbliższego serwisu, dobrze, jeżeli to będzie nasz serwis.

Jakie są szanse na powodzenie tego typu biznesu, jakim?

Na ten moment szanse takiego przedsięwzięcia są bardzo duże, oczywiście, jeżeli nasz biznes będzie znajdował się na terenach rolniczych. Należy również pamiętać, że głównymi klientami będą małe gospodarstwa rolne. Te duże mają zazwyczaj potrzebne do wykonywania pracy maszyny. Warto, dlatego prowadzić również serwis maszyn, ponieważ wtedy nawet te duże gospodarstwa mogą być zainteresowane naszymi usługami.

Rolnictwo ciągle się unowocześnia i mechanizuje. Wielu rolników rozszerza swoją działalność o nowe produkty, a zakup sprzętów jest bardzo drogi. Konkurencji w Polsce nie ma praktycznie żadnej, więc tego typu biznes tym bardziej ma duże szanse powodzenia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że potrzebny jest znaczny kapitał pieniężny. Zakup ciągników i innych maszyn wykorzystywanych do prac w gospodarstwie nie jest tani.

Pomimo tego, że działalność polegająca na serwisowaniu i wypożyczaniu sprzętów rolniczych jest ciekawym pomysłem, to trzeba liczyć się również z problemami, jakie mogą stanąć nam na drodze do sukcesu. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że ludność mieszkająca na wsiach i pracująca na roli w większości przypadków wychowała się w biedzie i w poczuciu solidarności i wzajemnej pomocy. Dlatego też w wielu przypadkach sąsiedzi nawzajem pomagają sobie i użyczają swoich sprzętów. Jeżeli w pobliżu naszego biznesu rolnicy będą ze sobą zsolidaryzowani, to duże szanse, że nasz biznes nie będzie miał zbyt dużej popularności.

Kapitał firm zagranicznych

Kolejnym problemem może być kapitał zagranicznych firm. Jeżeli inni zobaczą w tego typu działalności potencjalnie duży zysk, to również zainwestują duże pieniądze na jej realizację. Silna i bogata konkurencja to jeden z większych problemów. Warto mieć również na uwadze to, że w każdym momencie sytuacja z dotacjami może ulec zmianie, a jeżeli rolnikom praca nie będzie się opłacała, to nie będą mieli potrzeby korzystać z naszych usług.
Ogólnie rzecz biorąc to wypożyczalnia i serwis maszyn rolniczych jest dobrym pomysłem na biznes.

Warto przemyśleć pozytywne i ryzykowne aspekty tego typu biznesu. Jeżeli zdecydujemy się to mamy ogromną szansę na sukces, o ile nasza lokalizacja będzie atrakcyjna, ponieważ konkurencja jest na ten moment jest praktycznie żadna.

2 Comments on “Pomysł na biznes: Wypożyczalnia i serwis maszyn rolniczych”

  1. U nas na gospodarstwie kiedyś wypożyczaliśmy kilka maszyn rolniczych. Głównie ciągnik do orki i koszenia traw. Był taki jeden u nas na wsi, który miał ciągnik po ojcu i robił takie zlecenia. Ale często trzeba było czekać 2-3 dni zanim się zjawił więc nie było to dla nas wygodne. Udało nam się kupić w tym roku własny ciągnik 🙂 Oczywiście dzięki dotacjom. Więc teraz jesteśmy praktycznie samowystarczalni. Gdyby kogoś interesował temat dopłat to na http://nowoczesnafarma.pl/doplaty-kredyty-podatki.html jest sporo informacji na ten temat.

  2. Jeżeli chodzi o wypożyczalnie maszyn rolniczych i sprzętu tego typu to nie taka nowość, ale jest to dobry pomysł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com