Pomysł na biznes: własny kantor online

Niczym grzyby po deszczu, w Internecie pojawiają się kantory online, które zachęcają klientów niskimi marżami i szybkością dokonywanych transakcji bez wychodzenia z domu. Czy prowadzenie takiego biznesu się opłaca i co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o założeniu firmy o takim charakterze?

Kantor stacjonarny kontra internetowy

Kantor może założyć każdy przedsiębiorca, o ile nie był nigdy karany za przestępstwa finansowe. Trzeba wiedzieć, że działalność wszystkich kantorów jest regulowana i podlega bezpośrednio pod nadzór NBP i Ministerstwa Finansów, które muszą wyrazić zgodę na otwarcie takiego biznesu. W myśl obecnie obowiązujących przepisów, kantor nie może prowadzić działalności jedynie poprzez Internet, ale również musi mieścić się w stacjonarnym lokalu, z którego może skorzystać klient. W Polsce nie może więc istnieć stricte kantor online. To duży zawód dla przyszłych przedsiębiorców zastanawiających się nad tym rodzajem działalności. Koszt wynajmu lokalu jest często najwyższym wydatkiem dla nowej firmy. Dodatkowo wiąże się to z potrzebą zatrudnienia przynajmniej jeszcze jednego, niekaranego pracownika, który musi przejść odpowiednie szkolenie lub posiadać przynajmniej roczne doświadczenie w dziale walutowym banku. Koszt takiego szkolenia to rząd kilkuset złotych jednorazowo za każdą osobę. Kantory, które zamierzają świadczyć usługi również poprzez Internet, muszą zgłosić ten fakt do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Kantor internetowy

Rozszerzenie działalności kantoru na usługi świadczone poprzez Internet to w pierwszej kolejności kupno serwisu WWW odpowiedniej jakości razem ze wsparciem technicznym, które będzie niezbędne w przypadku wprowadzania ewentualnych poprawek, zmian czy przy nagłych awariach. Koszt takiego portalu to kilka tysięcy złotych. Nie można zapomnieć, że serwis musi być wyposażony w bieżące technologie szyfrowania danych, które znane są chociażby z portali bankowości internetowej. Otrzymanie certyfikatu SSL oraz utrzymanie serwera to kolejne kilkaset złotych rocznie. Podpisanie umów z bankami na stałe świadczenie usług walutowych to koszt kilku tysięcy złotych rocznie. Rozwijające się dopiero kantory internetowe mogą pozwolić sobie na kupno waluty w banku dopiero w momencie otrzymania wpłaty od klienta. Gotówka jest więc obracana na bieżąco, dzięki czemu nie jest wymagane posiadanie dużego kapitału początkowego. Inaczej niż w sklepie stacjonarnym, gdzie pracownik musi być wyposażony w odpowiednią kwotę, by obsłużyć klientów przez cały dzień.

Opłacalność

Klient kantoru internetowego w momencie rejestracji podaje przynajmniej dwa numery kont – jedno złotówkowe, drugie walutowe. Właściciel kantoru otrzymuje przelew w jednej jednostce monetarnej i natychmiast wykonuje zwrot w innej, z potrąceniem swojej prowizji. Oczywiście, im taniej zakupi się obcą walutę, tym niższe ceny można zaproponować klientom przy jednoczesnym wysokim spreadzie. Spread to właśnie różnica między kupnem a sprzedażą waluty.  By opłacalność biznesu była jak największa, warto podpisać umowy z bankami na jak najkorzystniejsze kupno walut. Osoby posiadające większą wiedzę z zakresu handlu i obrotu pieniędzmi mogą skusić się na korzystanie z usług serwisu Forex, czyli międzynarodowej giełdy walutowej. Kantory internetowe muszą w dużym stopniu dbać o pozytywną reklamę w Internecie i poza nim. Warto przeznaczyć na ten cel kilka tysięcy złotych rocznie. Większa ilość zadowolonych klientów to też większy ich napływ w przyszłości. Nic nie działa tak pozytywnie, jak dobre opinie innych Internautów. Choć czasy, kiedy właściciele kantoru zarabiali po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, minęły bezpowrotnie, to dalej jest to całkiem opłacalny interes. Te duże i popularne potrafią wypracować do tej pory zysk rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy miesięcznie.

Czy warto?

Prowadzenie własnego kantoru wiąże się z ryzykiem tak samo, jak prowadzenie każdego innego sklepu. Niestety, jest to działalność regulowana, co powoduje, że właściciel musi ściśle przestrzegać odpowiednich ustaw i rozporządzeń. Warto zapoznać się z przepisami jeszcze przed założeniem firmy oraz dokonać odpowiednich kalkulacji. Kantor jest biznesem, który wymaga dużego kapitału początkowego. Jeśli pomysł okaże się sukcesem, można liczyć na wysokie zyski – nie można jednak zapominać o ogromnej odpowiedzialności, która spocznie na barkach przedsiębiorcy.

Dziękujemy pracownikowi portalu Super Kantor za pomoc w przygotowaniu niniejszego poradnika.

2 Comments on “Pomysł na biznes: własny kantor online”

  1. Aktualnie uważa się, że kantor online to nadal bardzo dobry pomysł na biznes w internecie.
    Szczególnie poleca się go kantorowcom, którzy już prowadzą filie stacjonarne lub planują takie otworzyć. Ale nie tylko.

    Szczerze polecam artykuł, który opisuje aktualne wymogi oraz wyjaśnia jak założyć kantor: info-logic.pl/warto-wiedziec/jak-zalozyc-kantor

  2. Ja jestem zadowolony z usług PEWNEGO KANTORU. Wszystko przebiega szybko i sprawnie, obsługa jest na bardzo dobrym poziomie, no i najważniejsze, że nie trzeba wychodzić z domu, żeby dokonać transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com