Pomysł na biznes: własna siłownia/klub fitness

Obecnie coraz większa ilość młodych osób myśli o założeniu własnego biznesu. Świadomość tworzenia własnej marki i pracy na własne nazwisko jest niezwykle kusząca.

Wybór branży

Jednak obecnie na rynku, gdzie znaleźć można dużą ilość przedsiębiorstw działających w różnych branżach, trudno jest wybrać taką dziedzinę, która zapewni dużą szansę powodzenia. Duża konkurencja na rynku sprawia, że zakładając własne przedsiębiorstwo należy wzbogacić je w takie atuty, które wyróżnią je spośród konkurencji i przyciągną klientów, tym samym gwarantując stabilne zyski.

Jednym z pomysłów zasługujących na uwagę jest możliwość założenia własnej siłowni lub klubu fitness. Jest to dobry pomysł, biorąc pod uwagę rozwijającą się modę na zdrowy tryb życia, a także piękne, zdrowe ciało. Jednak, aby założyć taką siłownię należy spełnić kilka warunków, bez których szansa na powodzenie będzie znikoma.

Po pierwsze: lokalizacja

Pierwszą, najważniejszą kwestią podczas organizacji własnego biznesu sportowego jest odpowiednia lokalizacja. Chodzi nie tylko o znalezienie miejsca, gdzie brakuje siłowni, ale sam lokal musi spełniać pewne warunki. Przede wszystkim idealne miejsce na siłownię powinno mieć minimum 200 metrów kwadratowych, aby w pełni pomieścić podstawowe przyrządy do ćwiczeń i umożliwić klientom sprawne, wygodne wykonywanie ćwiczeń.

Po drugie: sanitariat

Absolutnym minimum jest również posiadanie odpowiednio wyposażonego sanitariatu, a także dodatkową przestrzeń na poczekalnię, recepcję i szatnię. Nie chodzi tylko o wygodę klientów, ale także o wymóg spełnienia odpowiednich warunków sanitarnych, które w przypadku zakładania klubu fitness są tak samo restrykcyjne jak w przypadku salonu odnowy biologicznej.

Rodzaj działalności

Jeśli chodzi o formalności związane z zakładaniem przedsiębiorstwa, to należy działać tak samo jak w przypadku zakładania przedsiębiorstwa. Należy pamiętać o takich formalnościach, jak opodatkowanie, forma działalności przedsiębiorstwa czy konto firmowe.

Po trzecie: muzyka

Jeśli mowa o klubie fitness czy siłowni, to nie sposób pominąć takiej kwestii jak muzyka. Towarzyszy ona w większości ćwiczeń, dlatego też nie ma możliwości, aby w klubie fitness nie było muzyki. Właściciel winien pamiętać o obowiązkowej licencji, która umożliwia zgodne z prawem użytkowanie muzyki.

Koszty związane z założeniem własnej działalności związanej z fitness czy siłownią nie są małe. Wynajem samej sali stworzonej do ćwiczeń to koszt nawet kilku tysięcy miesięcznie. Najważniejsza część siłowni czy klubu fitness, czyli wyposażenie, w skład którego wchodzą przyrządy do ćwiczeń, a także wyposażenie łazienki czy szatni to koszt zaczynający się od kilkudziesięciu tysięcy złotych- jest to uzależnione od wielkości zakładu i ilości przyrządów, w jakie chcemy się zaopatrzyć.

Po czwarte: personel

Dodatkową kwestię stanowi również personel. Właściciel nie jest zobowiązany do posiadania żadnego wykształcenia związanego z prowadzoną działalnością. Inaczej sprawa wygląda w przypadku personelu, który prowadzi profesjonalne zajęcia z klientami- wszelkiego rodzaju instruktorzy, trenerzy personalni i osoby prowadzące zajęcia są zobowiązane do posiadania odpowiedniego wykształcenia w tym kierunku. Jest to o tyle ważne, że zawód ten umożliwia pracę z ludźmi, ale bez odpowiednich podstaw konsekwencje jego uprawiania mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia klientów.

Prowadzenie własnej siłowni czy klubu fitness jest naprawdę przyjemne i może sprawić dużo radości. Na oczach właścicieli i pracowników zmienia się życie klientów klasycznego fitness. Jednak ilość procedur związanych z otwarciem własnego biznesu w tej branży może nieco zniechęcać. Warto jednak natrudzić się załatwiając formalności związane z założeniem firmy, bowiem korzyści związane z prowadzenia fitness są naprawdę duże.

Warto wykorzystać również własną siłownię czy fitness do poszerzania własnej wiedzy w dziedzinie zdrowego trybu życia- kto wie, może okaże się, że właściciel przeciętnego fitness sam stanie się profesjonalnym trenerem i zmieni swój styl życia. Mówiąc o kwestiach finansowych, dobrze prosperujący klub fitness może przynieść zyski nawet kilkunastu tysięcy miesięcznie.

Artykuł przygotowano wspólnie z serwisem http://allsports.pl/

3 Comments on “Pomysł na biznes: własna siłownia/klub fitness”

  1. sam się nad tym długo zastanawiałem, ale w końcu otwarliśmy ze znajomym własną siłownię. Największą bolączką był dobór odpowiednich sprzętów i udogodnień sanitarnych dla naszego biznesu, ale postawiliśmy na znane i sprawdzone marki. z doświadczenia wiem ze wiele osób zwykle narzekało na słabo wyposażone prebieralnie i szatnie dlatego na tym się też mocno skupiliśmy, dodaliśmy też w szatniach funkcjonalne i poręczne suszarki przez co dosłownie parę minut zajmuje dosuszenie włosów przed opuszczeniem siłowni.

  2. A co powiecie o różnych suplementach dostępnych na siłowniach? Dają coś czy tylko zapełniają półkę? 🙂 Nie chodzi mi o białko itp. tylko np. o maść na cellulitis. U nas w siłowni polecają ten http://masc-krem-leki-kosmetyki-na-cellulit.xyz/. Dziewczyny go stosują i są zadowolone z efektów jak pytałem. Nie wiem, może żonie kupię 🙂 Daje to coś?

  3. Własny klub fitness to wcale nie taki zły pomysł i myślę, że wciąż można trafić do klientów ale bez programów lojalnościowych pewnie trudno się obejść, my mamy klub który koncentruje się na wszystkich możliwych formach aktywności z rowerkami stacjonarnymi, także w wodzie więc jakaś nisza pewnie jest, karty lojalnościowe do tego zaprojektowali nam w cardon, bardzo terminowo wywiązali się ze zlecenia i świetnie to wyszło a klienci bardzo sobie naszą ofertę chwalą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com