Pomysł na biznes: serwis rowerowy – plusy, minusy, jak zacząć?

Podjęcie decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej, w tym także takiej, która związana jest z serwisowaniem rowerów, to poważny krok. Jednak każdy, kto ma za sobą długie godziny rozmyślań o zaletach i wadach takiej aktywności staje naprzeciw kolejnemu etapowi czyli rejestracji swojej firmy. Wbrew powszechnie panującej opinii nie jest to jednak procedura ani skomplikowana, ani pracochłonna, ani tym bardziej kosztowna.

Wszystko od początku, krok po kroku

Zmiany w prawie, który miały miejsce w roku 2011 wprowadziły w Polsce tak zwane jedno okienko. W myśl tej zasady wszystko kwestie związane z rejestracją własnej firmy można załatwić w jednym miejscu i zasadniczo w ciągu jednego dnia. Samego zarejestrowania działalności dokonuje się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wszelkie druki związane z tą ewidencją można pobrać z Internetu. Cała procedura związana z formalnościami dotyczącymi zakładania firmy jest całkowicie bezpłatna.

Zapisy prawne umożliwiającej prowadzenia działalności gospodarczej dotyczą w takim samym stopniu wszelkich jej form. Dlatego też, chcąc prowadzić działalność gospodarczą związaną z serwisowaniem rowerów trzeba przejść te same kroki by zalegalizować swoją firmę.

Pomijając kwestie formalne do założenia własnego serwisu rowerowego koniecznie będzie dobre miejsce, rozumiane bardzo szeroko. To znaczy, że:

– serwis powinien znajdować się dobrym pukacie miasta- na dużym osiedlu, blisko ruchliwych szlaków rowerowych,
– lokal powinien spełniać kilka warunków – serwis rowerowy to nie jest tylko, a przynajmniej nie wyłącznie sklep z częściami. To ma być mały warsztat, w którym musi być miejsce na składowanie części, miejsce gdzie można wykonywać naprawy oraz punkt w którym możliwe jest przyjmowanie klientów.
– dojazd do lokalu powinien być na tyle łatwy dla rowerzystów by ci byli w stanie dotrzeć tam także przy wykorzystaniu swojego roweru. Dlatego też, konieczne jest miejsce, gdzie mogą być składowane rowery klientów.

sklep rowerowy Ursynów WarszawaWszystko to niesie ze sobą zasadnicza kwestię, która jest podstawą przy planowanie działalności takiej, jak serwisowanie rowerów. Wyposażenie lokalu, zakup podstawowych narzędzi, dostęp do tanich ale dobrych części zamiennych wymaga już na starcie sporych środków pieniężnych. Inwestycja w działalność jest konieczna by w ogóle móc zacząć cokolwiek planować na przyszłość.

Serwis rowerowy – czy to dobry pomysł?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to zawsze ogromna odpowiedzialność i konieczność mierzenie się z wieloma problemami, które nie występują, kiedy praca wykonywana jest na przysłowiowym „etacie”. Tak samo, a może nawet w większym stopniu prowadzenie serwisu rowerowego wymaga od osób chcących prowadzić taką działalności wiele samodyscypliny połączonej z prawdziwą pasją i zaangażowaniem.

Dla prawdziwych pasjonatów rowerów bardzo ważne jest to, żeby mieść świadomości iż sama pasja może nie wystarczyć do osiągnięcia sukcesu na rynku. Choć liczba rowerzystów wciąż rośnie, to w Polsce wciąż jest jeszcze większość z nich jest w stanie pomniejsze naprawy wykonać samodzielnie. Zaradność społeczeństwa jest niestety często zgubą wielu serwisów rowerowych. Niemniej jednak liczba osób potrzebujących pomocy w obsłudze swoich jednośladów będzie rosnąć.

Co za tym idzie klienci serwisantów powinni również się pojawiać. Trzeba jednak pamiętać, że serwisowanie rowerów to w dużej mierze wykonywanie prac, które mogą wydawać się żmudne i mało ambitne. Regulacja przerzutek, wymiana ogumienia czy naciągnięcie szprych to codzienności pracy serwisanta. Każda z tych czynności jest pracą stosunkowo mało zyskowną i tym samym konieczne jest posiadanie sporej bazy klientów dla utrzymania rentowności serwisu.

Jeżeli jednak osoba, która chce założyć serwis rowerowy posiada ukończone specjalistyczne kursy, pozwalające na tytułowanie się mianem autoryzowanego serwisu danej marki, możliwe jest pozyskanie nowej bazy klientów i tym samym podniesienie renomy swojego serwisu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że praca w serwisie rowerowym będzie w dużej mierze dotyczyła powszechnych na danym terenie rowerów, które nie zawsze będą należały do grupy tych najdroższych.

Artykuł przygotowano wspólnie z serwisem http://ficycz.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com