Pomysł na biznes: Profesjonalne usługi sprzątające

Na skutek rosnącego zapotrzebowania na profesjonalne usługi sprzątające, powstaje coraz więcej wyspecjalizowanych w tym zakresie firm. Pomimo niemałej konkurencji, biznes ten nadal może być opłacalny. Należy jednak właściwie zadbać o zakres oferowanych usług, fachowy personel oraz dotarcie do jak największej liczby klientów.

Jak wystartować z własną firmą?

Na początek prawdopodobnie ruszymy z małą firmą, zatrudniającą maksymalnie kilka osób. W ten sposób unikniemy wysokich kosztów związanych z wynajęciem biura czy zakupem droższego sprzętu.

Konieczne będzie założenie własnej działalności gospodarczej. W tym celu należy udać się do urzędu miasta lub gminy, aby dokonać zgłoszenia i złożyć wniosek. Na decyzję nie trzeba długo czekać, w związku z czym cały proces nie powinien stanowić dla nas większego kłopotu.

Jeżeli uzyskamy akceptację, a nasza firma otrzyma już NIP i numer REGON, możemy na dobre zaczynać. Musimy określić czy startujemy z jednoosobową działalnością, czy przyjmujemy do pracy pomoc sprzątającą. Początki zawsze są najtrudniejsze, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i walczyć o pozyskanie pierwszych zleceń. Ze względu na brak płynności finansowej, najlepszym rozwiązaniem na start jest dorywcza współpraca ze sprzątaczami. Systematycznie zwiększając klientelę i ilość zamówień, możemy proponować personelowi umowę o dzieło lub umowę zlecenie.

Niezbędne jest zakupienie odpowiednich urządzeń i środków czystości. Należy zaopatrzyć się m.in. w odkurzacz z funkcją prania dywanów i tapicerki, szczotki, mopy, wiadra, ścierki oraz rozmaite preparaty i nabłyszczacze do mebli. Niezwykle istotna jest dokładna znajomość środków, aby nie dać się oszukać podczas zakupów i wybrać te najbardziej skuteczne. Powinniśmy też złożyć zamówienie w obrębie jednej hurtowni. Dzięki temu możemy liczyć na kilkuprocentowy rabat.

Jak dotrzeć do klientów?

Najlepszą metodą jest oczywiście reklama. Nie mając do dyspozycji wielkiego budżetu, możemy sami założyć naszą stronę internetową, wykorzystując do tego gotowe platformy i szablony. Dobrze jest zlecić drukarni wykonanie wizytówek lub banerów reklamowych. Wyższe koszty wiążą się z wykupieniem reklamy w lokalnych mediach. To najskuteczniejsza forma promocji, która może zapewnić nam pierwsze zlecenia. Jeżeli oferowane przez nas usługi zostaną docenione przez klientów, wiadomość o naszej firmie sprzątającej z całą pewnością rozejdzie się pocztą pantoflową.

Obowiązkowe jest również ustalenie strategii. W tym celu warto rozejrzeć się wśród konkurencji, aby sprawdzić, czy istnieje jeszcze jakaś nisza do zagospodarowania. Być może nie ma w pobliżu firmy, która zajmuje się kompleksowym sprzątaniem pomieszczeń biurowych. Możemy też zainwestować w droższy sprzęt piorący, aby np. czyścić tapicerki samochodowe. Zatrudnianie sprzątaczek na etat nie jest zbyt opłacalną inwestycją dla przedsiębiorców. W związku z tym dobrym pomysłem jest również przygotowanie specjalnej oferty promocyjnej naszej działalności, aby zainteresować potencjalnych klientów. Możliwości jest naprawdę wiele.

Czym dokładnie zajmują się firmy sprzątające?

Im szerszy zakres usług, tym więcej szans na podjęcie współpracy.

Głównymi obowiązkami w domach klientów są: trzepanie i odkurzanie dywanów, ścieranie kurzy, pranie mebli, mycie okien i podłóg oraz sprzątanie kuchni (wraz ze zmywaniem naczyń, wynoszeniem śmieci czy myciem lodówki) i łazienki (m.in. czyszczenie toalet, wanien, kabin prysznicowych, umywalek albo idealne do polerowania zlewy podwieszane). W pomieszczeniach biurowych należy dodatkowo prać wykładziny oraz czyścić schody i windy, a w przypadku co najmniej kilkupiętrowych budynków, warto zaproponować rzadko spotykane w ofertach firm sprzątających tzw. prace alpinistyczne. Może być to bardzo mocny wyróżnik naszej działalności, lecz wiąże się to z zatrudnieniem osoby posiadającej certyfikat i uprawnienia do wykonywania obowiązków zawodowych na wysokościach.

Szans zarobkowych należy też upatrywać w dodatkowych zleceniach, tj. sprzątanie na placu budowy lub po zakończonej imprezie okolicznościowej.

2 Comments on “Pomysł na biznes: Profesjonalne usługi sprzątające”

  1. Jeśli macie pomysł na biznes i chcecie otworzyć firmę na próbę to polecam Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, w których zrealizowałem swój pomysł na firmę a teraz prowadzę własną działalność 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com