Pomysł na biznes – laweta i pomoc drogowa

Z roku na rok, w Polsce coraz bardziej wzrasta zainteresowanie usługami związanymi z pomocą drogową. Fachowi i kompetentni fachowcy nie jednego kierowcę uratowali z opresji podczas kolizji czy usterki w trakcie jazdy. Nasi rodacy coraz częściej decydują się na skorzystanie z takich usług. Zdaniem wielu firma zajmująca się autoholem i pomocą drogową to prawdziwa żyła złota. O tym dlaczego warto i jak założyć właśnie taką działalność przeczytasz niżej.

Na czym polega pomoc drogowa

Zadaniem firmy oferującej usługi pomocy drogowej jest przede wszystkim transportowanie i holowanie pojazdów uszkodzonych w wyniku kolizji, wypadku drogowego lub awarii. Potrzebujący wykonuje telefon, po czym wysyłana jest na miejsce zdarzenia ekipa specjalistów. Samochód z lawetą, bardzo często wynajmowany jest również w celach przewiezienia kupionego pojazdu, przewiezienia go z miejsca na miejsce w celach indywidualnych lub biznesowych. Inne usługi uwzględnione w ofercie firmy zajmującej się pomocą drogową ustalane są indywidualnie i zależnie od preferencji danej działalności. Po dokonaniu wyboru i podjęciu najważniejszych decyzji właściciel firmy będzie musiał załatwić niezbędne formalności i uzyskać zezwolenia na prowadzenie interesu.

Czego potrzebujesz by założyć działalność?

Podstawową kwestią w trakcie zakładania własnej działalności jest dobry biznesplan. Musisz dokładnie zastanowić się czego oczekujesz, jakie usługi chcesz oferować i jaki punkt oferty może przynieść Ci największe dochody. Proces formalny w tym przypadku wygląda dość specyficznie. Pierwszym i najważniejszym dokumentem jaki będziesz musiał poznać jest zawarta w przepisach ustawa o transporcie drogowym wynika z niej między innymi że do świadczenia usług przewozów drogowych w ramach, których usuwane zostają skutki awarii lub wypadków drogowych stosowane są odpowiednie przepisy ustawy dotyczące niezarobkowego przewozu osobowego. Aby móc świadczyć tego typu usługi niezbędne będzie uzyskanie zaświadczenia o wykonywaniu niezarobkowych przewozów drogowych jedynie na własne potrzeby. Wydanie takiego dokumentu wiąże się z poniesieniem opłaty – 500 zł + dodatkowe 100 zł od każdego zgłoszonego pojazdu.  

Świadczenie usług międzynarodowych wymaga już więcej zachodu. W tym przypadku niezbędne będzie zaświadczenie o przewozie samochodów na potrzeby własne na obszarze międzynarodowym. Takie formalności załatwiane zostają w Biurze Do Spraw Transportu Międzynarodowego w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego. W tym przypadku pojawiają się dwie formy płatności:

  • opłata 100 zł + 20 zł do każdego zgłoszonego samochodu – pozwolenie na rok,
  • opłata 500 zł + 100 zł  do każdego zgłoszonego samochodu – pozwolenie  na 5 lat.

Ważne: Konieczność posiadania zaświadczenia o niezarobkowym świadczeniu usług międzynarodowych na potrzeby własne nie dotyczy osób posiadających uprawnienia do wykonywania transportu drogowego i pomocy drogowej w celach zarobkowych.

Odpowiednie uprawnienia i prawo jazdy Kat. C

Jeżeli planujesz założenie właśnie takiej działalności musisz pamiętać o uprawnieniach na kierowanie samochodem Kat. C. Transport ponadgabarytowy wymaga prawa jazdy do kierowania samochodami ciężarowymi oraz odpowiedniej licencji.

Dodatkowo niezbędne będzie posiadanie następujących zezwoleń:

 

  • Zezwolenie na transport poza granicami Polski i licencja wspólnotowa – taki dokument to dosyć spory wydatek można go uzyskać w GDDKiA. Koszt zezwolenia wynosi od 4 000 (zezwolenie udzielane na okres 5 lat) do 8 000 (dziesięcioletnia licencja). Pamiętaj że do każdego nowego wpisu w licencji pobierana jest opłata.
  • Zezwolenie na przewóz rzeczy o dużych gabarytach –  koszt uzyskania zezwolenia na transport ponadgabarytowy na terenie kraju i za granicą w zależności od potrzeb i rodzaju to do 4800 zł. Dokument uzyskać możemy w GGDKiA lub u Naczelnika Urzędu Cywilnego.

 

Pamiętaj o ubezpieczeniu OC

Kolejnym niezwykle istotnym punktem podczas zakładania działalności usług pomocy drogowej jest dobre ubezpieczenie OC. Wybierając ubezpieczenie dokładnie zapoznaj się z tym co zawiera polisa. OC powinno obejmować wszelkie poniesione szkody, także te, które mają charakter pozaumowny. Rozsądne działanie i świadome podejmowanie decyzji pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych kłopotów, które w efekcie mogą okazać się niezwykle istotne dla prowadzenia całej działalności. Brak odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej to spore ryzyko, które w konkretnych przypadkach skutkować może koniecznością poniesienia olbrzymich kosztów.

Zaplecze techniczne

Świadczenie usług pomocy drogowej to bez wątpienia branża dość charakterystyczna. Aby wszystko mogło działać sprawnie i fachowo niezbędne będzie zakupienie odpowiedniego sprzętu i pojazdów do lawetowania lub auto holu pojazdu. Jeżeli poważnie myślisz o rozwoju działalności a swoje usługi chcesz świadczyć na szeroką skalę to zainwestuj w kilka samochodów i większą kadrę pracowniczą. Podział obowiązków rozdysponujesz wedle uznania a każdy z samochodów otrzyma odpowiednią funkcję.

Zgrana i rzetelna kadra pracownicza

Podstawą sprawnie działającej firmy jest odpowiednia i kompetentna kadra pracownicza. Żadna firma nie jest w stanie działać sprawnie, jeżeli na jej sukces nie pracują osoby godne zaufania i posiadające głęboką wiedzę w swoim fachu. Pracownicy powinni dobrze się między sobą dogadywać aby każda decyzję podejmować sprawnie i jak najszybciej udzielić niezbędnej pomocy drogowej. Podczas kompletowania zespołu zadbaj aby każdy jego członek był osobą godną zaufania i życzliwą w stosunku do Klientów. Takie działanie połączone z odpowiednimi usługami może pomóc w zdobyciu pozytywnych opinii społeczeństwa a co za tym idzie przynieść Ci spore zarobki.

Czy to się opłaca

Na polskim rynku powstaje dość sporo firm o takim charakterze, przebicie się przez dość sporą konkurencję może być nieco trudne. Warto zainwestować w nowe innowacyjne rozwiązania i podjąć działania, które bardzo szybko zwrócą nam koszty założenia działalności i kupna odpowiedniego sprzętu. Dobrym pomysłem może okazać się współpraca z działającymi w okolicy firmami np. warsztatami samochodowymi czy też firmami ubezpieczeniowymi.

Własna działalność związana z usługami pomocy drogowej lokalnie lub międzynarodowo to inwestycja, która w efekcie może przynieść dość spore zyski. Odpowiednie zaplecze techniczne oraz rzetelna kadra pracownicza to podstawa w odniesieniu sukcesu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com