Pomysł na biznes: jedzenie na telefon dla biznesu

Własna firma cateringowa? Pytasz siebie już od jakiegoś czasu. Czy jest to dobry sposób na biznes? Czy można z tego wyżyć, a nawet na tym zarobić? W dużych aglomeracjach miejskich na pewno. Zresztą o takim sposobie własnej działalności ostatnio mówi się i pisze coraz częściej. Według danych statystycznych zapracowani Polacy każdego roku coraz więcej pieniędzy przeznaczają właśnie na zakup gotowych posiłków do pracy, gdyż nie chce im się lub nie mają na to czasu, by przygotowywać je samodzielnie.

Pamiętać też należy o tym, że ostatnio na topie jest zdrowy styl życia, a co za tym idzie i zdrowe jedzenie. Zatem wśród tłumów wielkiego miasta z pewnością na rynku nie zabraknie Ci klientów. Jak zatem postawić te pierwsze kroki? Jak rozwinąć taką właśnie działalność? Dowiesz się tego z artykułu, który Ci właśnie chcę zaproponować do poczytania.

Przy zakładaniu firmy cateringowej nie potrzeba wielu formalności. Oto pierwsze kroki, które należy poczynić na samym początku:

  1. Badanie rynku: zanim zdecydujemy się na złożenie własnej działalności cateringowej, należałoby najpierw rozejrzeć się trochę po rynku takich usług, sprawdzić jego zapotrzebowanie i to, co do zaoferowania ma nasza przyszła potencjalna konkurencja,
  2. Opracowanie dobrego biznesplanu: jak udowodniono na podstawie badań, z gotowych posiłków korzystają przede wszystkim młodzi ludzie (najczęściej studenci). Dlatego też warto pomyśleć tutaj o zdrowej i smacznej oraz taniej kuchni dla studentów. Ponadto należałoby też pomyśleć o korporacjach, instytucjach, szkołach itp. Tam też pracują ludzie lub uczą się dzieciaki, które stale są głodne. W dużych miastach ponadto organizowanych jest szereg sympozjów, konferencji, szkoleń, bankietów itd. Tutaj też trzeba by było się przygotować, by zaspokoić wybredne podniebienia. Warto zatem w swojej kuchni wprowadzić także posiłki dietetyczne, wegetariańskie, dla alergików, sportowców, czy też kobiet w ciąży. Mamy tutaj duże pole do popisu. Kiedy już stwierdzisz, że wchodzisz w ten biznes, że coś z tego będzie, zabierz się za kalkulację kosztów: podstawą jest informacja ile pieniędzy potrzeba na start, następnie prognoza dotycząca kwestii jak szybko zwróci się inwestycja, no i oczywiście od kogo ma pochodzić towar.  Co powinno być w biznesplanie? Powinny w nim znaleźć się takie informacje jak: opis misji i celów firmy, opis sprzedawanych produktów lub usług, strategię rynkową, analizę SWOT, analizę konkurencji, kalkulację kosztów, specyfikację i harmonogram wydatków, prognozy finansowe oraz plan marketingowy. Oczywiście musisz wybrać lokal, gdzie będzie się znajdowała Twoja firma.
  3. Pozyskanie pieniędzy na działalność. Skąd? Wielu przyszłych przedsiębiorców głowi się nad tym tematem. Jeżeli jesteś osobą bezrobotną, możesz starać się o dotację Urzędu Pracy, w innym wypadku pozostają preferencyjne kredyty oraz środki z Unii Europejskiej, jeżeli napisze się dobry projekt.
  4. Załatwianie formalności: formalności jak zawsze wiążą się z papierkami, kwitkami, zaświadczeniami itp. Tutaj najważniejsze są cztery kroki:

CEIDG – należy złożyć wniosek do rejestracji działalności gospodarczej osób fizycznych, czyli wniosek CEIDG-1 w dowolnym Urzędzie Miasta. Składając ten wniosek, jednocześnie uzyskujemy nadanie numeru REGON, kodu PKD, numeru NIP i zgłoszenie do urzędu skarbowego oraz do ZUS.

VAT – w przypadku rejestracji do VAT należy złożyć formularz VAT-R w Urzędzie Skarbowym.

ZUS – w terminie do 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej w ZUSie należy złożyć formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Pierwszy dokument to zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego (gdy wykonywana przez nas działalność będzie dla nas jedynym źródłem dochodów), drugi zaś to dokument do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego (gdy jest się dodatkowo zatrudnionym na umowę o pracę, gdzie pensja wynosi powyżej minimalnej krajowej).

Sanepid – działalność cateringowa według przepisów jest uznawana za produkcję i obrót środkami spożywczymi, dlatego też należy pamiętać jeszcze o sanepidzie.

  1. Kolejnym krokiem jest lokal, gdzie będziemy przygotowywać posiłki oraz samochód, którym mamy dostarczać posiłki, a także ludzie, którzy będą je przygotowywać. Tutaj również wszystko musi zgadzać się z normami Sanepidu i prawa pracy.
  2. Pozyskiwanie klientów. Możliwości mamy tutaj sporo: portale internetowe, własna strona internetowa, ogłoszenia w prasie, ulotki, gazetki itp. Pamiętajmy o starym sloganie, że reklama jest dźwignią handlu.

Cóż na koniec mogę powiedzieć? Do dzieła i powodzenia!

Autorem artykułu jest firma produkująca pojemniki sałatkowe i inne opakowania dla usług cateringowych. Oferta firmy dostępna jest na stronie https://naczyniajednorazowe.pl/35-pojemniki-salatkowe-i-wieczka

One Comment on “Pomysł na biznes: jedzenie na telefon dla biznesu”

  1. Też zamierzam otworzyć knajpę z dobrym szybkim jedzeniem. Marti mnie tylko ilość naczyń do mycia :/ Przydałoby się zatrudnić kogoś tylko do mycia :/ Zastnawiam się też czy lepsze będą zlewozmywaki granitowe czy z tworzywa? Jak sądzicie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com