Pompy głębinowe – co musisz o nich wiedzieć?

Watermark pompy głębinowe

Prywatne ujęcie wody to najczęściej przywilej, ale bywa również koniecznością. Jeśli na działce nie ma dostępu do przyłącza wodno-kanalizacyjnego, jest to najczęściej jedyny sposób doprowadzenia wody do budynku. W jaki sposób można tego dokonać? Czy pompa głębinowa jest dobrym rozwiązaniem? Sprawdź nasz poradnik!

Do czego służy pompa głębinowa?

Rekomendowane przez Watermark pompy głębinowe to urządzenia przeznaczone do pompowania wody z dużych głębokości. Sprawdzą się w miejscach, gdzie klasyczne pompy ogrodowe albo hydrofory nie potrafią zasysać wody, ponieważ lustro cieczy jest zbyt głęboko, czyli poniżej 7-8 metrów pod powierzchnią ziemi.

Budowa pompy głębinowej pozwala na nieustanną pracę urządzenia w korozyjnym środowisku wodnym. Najważniejsze zadania pompy to:

  • obniżenie poziomu wód gruntowych czyli odwadnianie,
  • tłoczenie wody,
  • podwyższanie ciśnienia wody,
  • wspomaganie instalacji wodociągowych,
  • wspomaganie systemów nawadniających.

Pompy głębinowe są wyjątkowo wszechstronne. Sprawdzają się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w przemyśle i w gospodarstwach rolnych.

Jaką pompę głębinową wybrać?

Ze względu na wodne środowisko pracy, pompa głębinowa powinna być wykonana z materiałów o najwyższej jakości, które wykazują dużą odporność na działanie wody. Najważniejszy element każdej pompy głębinowej to silnik mający ogromny wpływ na pracę całego urządzenia. Z tego względu warto wybrać taki model, który został przystosowany przez producenta do długotrwałej pracy w najtrudniejszych warunkach.

Mając przed sobą wybór pompy głębinowej, należy sprawdzić warunki gruntowo-wodne, które występują na działce. Bardzo ważne jest między innymi położenie warstwy wodonośnej, jej jakość i skład, a także ewentualne wahania poziomu wody. Równie ważna jest wielkość pompy, która powinna być odpowiednio mniejsza od średnicy studni głębinowej.

Montaż pompy głębinowej

Polecane przez Watermark pompy głębinowe różnią się między sobą konstrukcją, która zależy od rodzaju studni przeznaczenia.

Pompy przystosowane do pracy w studniach kręgowych czyli kopanych nie posiadają łączenia części hydraulicznej z silnikiem. Pompa głębinowa o tego typu budowie wyglądem przypomina gładką tubę ze stali nierdzewnej. Urządzenie posiada specjalny króciec ssący, który jest umieszczony na dole pompy, natomiast woda przepływa przez całą jej długość, i jednocześnie chłodzi silnik. Dzięki tej konstrukcji pompa do wody może pracować w studniach bez potrzeby opcji zewnętrznego.

Pompy przeznaczone do studni wierconych są wyposażone w silnik w dolnej części. Wówczas odległość między ścianami studni a pompą jest stosunkowo mała. W takim przypadku podczas pompowania, króciec ssący, który pobiera wodę, jest montowany nad silnikiem.  Dochodzi wtedy do ruchu cieczy wokół silnika i następuje obniżenie temperatury urządzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com