Polska liderem eksportu stolarki okiennej w Europie

Polska eksportuje najwięcej okien w całej Unii Europejskiej. Stolarka okienna znad Wisły trafia głównie na rynek zachodnioeuropejski, ale także chociażby do Australii czy Ameryki Północnej. Polscy producenci należą do najprężniej rozwijających się, a ich wyroby są cenione przez zagranicznych konsumentów. W międzyczasie czołowe rodzime marki opracowują strategie, mające wprowadzić polskie okna na nowe rynki.

Fundament popularności polskich okien

Stolarka okienna z Polski jest ceniona w różnych zakątkach świata za sprawą wysokiej jakości. Gdyby nie ona, polskie okna nie zdobyły takiego zainteresowania branży budowlanej i użytkowników w Europie i poza nią. Tymczasem uzyskały już status renomowanych produktów, wybieranych tym chętniej, że są w konkurencyjnych cenach.

– Na pierwszym miejscu niewątpliwie należy postawić profesjonalne wykonanie, ale cenniki polskich producentów także mają ogromne znaczenie – zastrzega przedstawiciel producenta okien Hensfort.

Polskie firmy mogą zaproponować klientom bardziej atrakcyjne stawki głównie za sprawą niższych kosztów pracy. Podmioty te zyskują także za sprawą inwestowania w innowacje i poszerzania swojej oferty.

Na zachodzie Europy ogromnym powodzeniem cieszą się okna aluminiowe. Krajowi producenci dostrzegają ten trend i związane z nim szanse na rozwój oraz zwiększenie obrotów. Aluminiowa stolarka okienna staje się wizytówką kolejnych firm, przy okazji umacniając pozytywny wizerunek polskich wytwórców poza granicami.

W tym miejscu warto zauważyć, że na tak dynamiczny wzrost eksportu stolarki okiennej i drzwiowej wpływ mają większe inwestycje zagranicznych spółek w Polsce. Podmioty te chętnie przenoszą swoje fabryki do kraju nad Wisłą. Ich właściciele przekonali się bowiem o profesjonalnym przygotowaniu pracowników oraz prężnie rozwijających się firmach dostawczych.

Dokąd jest eksportowana polska stolarka okienna?

Najczęściej polskie okna trafiają na rynek niemiecki, brytyjski, słowacki i czeski. Stolarka okienna ceniona jest też w innych krajach Wspólnoty, między innymi we Włoszech czy Szwajcarii. Jej producenci zaczynają dostrzegać stopniowe nasycenie rynków europejskich, tym bardziej że konkurują o uwagę konsumentów chociażby z wytwórcami z Niemiec, Francji czy Włoch. Kluczem do utrzymania dynamicznego tempa rozwoju jest zatem szukanie kolejnych, bardziej odległych rynków zbytu. Spore szanse upatruje się w tym kontekście na Półwyspie Skandynawskim.

Już teraz stolarka okienna z Polski trafia do Amerykanów, Kanadyjczyków, a nawet Japończyków. O stałą obecność na tak odległych rynkach trzeba jednak walczyć z innymi potęgami, między innymi z Chinami. Potencjalnie ważnymi odbiorcami mogą stać się Austria i Belgia. Okna z Polski mają tu ogromne szanse z uwagi na jakość i przystępną cenę. Nie bez znaczenia są też działania marketingowe, podejmowane przez coraz lepiej radzące sobie marki. Firmy te zaczynają odważniej promować się w Europie i na świecie, choćby przez sponsorowanie sportowców.

Okna a rozwój branży budowlanej

W Europie od lat trwa intensywny rozwój branży budowlanej, boom przeżywa ona także w Polsce. W efekcie zwiększa się zapotrzebowanie na okna i drzwi, bez których nie obejdzie się ani prywatny dom, ani też biurowiec, fabryka czy pomieszczenia gospodarskie. Stolarka okienna będzie się miała dobrze zapewne jeszcze przez wiele lat. Poza wznoszeniem nowych obiektów w krajach rozwijających się, sporo się także remontuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com