Poligrafia na przestrzeni wieków

Współczesna poligrafia to prężnie działająca gałąź gospodarki. Wykorzystywana jest w wielu rodzajach ludzkiej aktywności, do tych najbardziej oczywistych należą chociażby dziennikarstwo, literatura, edukacja czy reklama. Najdynamiczniej poligrafia rozwijała się w ciągu ostatnich kilku dekad, kiedy to poczyniono prawdziwy przełom w druku. Opracowano nowe sposoby nanoszenia go na różne materiały, jak na przykład tamponiarki czy druk cyfrowy. Jednak historia poligrafii jest znacznie dłuższa. I liczy sobie nawet nie setki, ale wręcz tysiące lat.

Czym jest poligrafia?

Utożsamianie jej z drukiem nie jest do końca właściwe, ponieważ poligrafia jest bardziej złożonym pojęciem. Obejmuje nie tylko sam proces nanoszenia treści na materiale, ale także przygotowanie oraz sprawdzenie projektu wydruku, czyli tak zwany prepress. Na tym etapie wyłapywane są błędy, nanoszone poprawki oraz wprowadza się ewentualne modyfikacje w układzie wydruku. Potem przychodzi czas na faktyczne drukowanie, z języka angielskiego nazywane press. W XXI wieku poligrafia wykorzystuje w tym celu różne rozwiązania. Technologie druku dzieli się zasadniczo na analogowe, czyli tradycyjne, oraz cyfrowe. Jeżeli natomiast chodzi o rodzaje samego druku, to ten bazuje na różnych formach, ale może mieć też postać bezformową.

A nawet, o czym wielu laików w dziedzinie poligrafii nie wie, czasami wykonywany jest bez użycia farby. Dla przykładu tamponiarka jest zaliczana do wklęsłego rodzaju druku z wykorzystaniem formy. Z kolei cieszący się współcześnie tak znacznym uznaniem druk cyfrowy to jeden ze sposobów nanoszenia treści bez użycia formy. Ciekawym patentem pozostaje druk bez konieczności zastosowania farby. Jako jej zamiennika używa się przykładowo związków chemicznych lub wykorzystuje wiedzę na temat termochemii.

Poligrafia na przestrzeni wieków

Historia druku zaczyna się jeszcze w poprzedniej erze. I choć trudno uznać stosowane wówczas metody za podobne do tego, co proponuje współczesna poligrafia, to jednak były one dla niej niczym pierwowzór. Na przestrzeni kolejnych lat udoskonalano te pierwsze techniki. Ogromny udział mieli w tym procesie Chińczycy. Błędem jest bowiem zakładanie, że druk został wynaleziony przez Europejczyków. Udoskonalili oni techniki znane wówczas od kilkuset lat. To w Azji wynaleziono papier, co niewątpliwie stanowiło przełom na miarę ruchomych czcionek Jana Gutenberga. Jak już wspomniano, największe zmiany w poligrafii zaszły jednak w ostatnich kilkudziesięciu latach.

Weszła ona na naprawdę masowy poziom, zaczęła też z powodzeniem wykorzystywać najnowsze technologie elektroniczne. Dzisiaj coraz częściej tradycyjne wydawnictwa papierowe zastępowane są przez wydania elektroniczne. Rosnąca grupa konsumentów uważa je za bardziej praktyczne i ekologiczne. Jednak poligrafia z pewnością nie powiedziała ostatniego słowa. Przeciwnie, bazuje na niej znaczna część komunikatów reklamowych i różnych działań marketingowych. Sam druk nanoszony jest już nie tylko na papier, ale także na niezliczoną ilość różnego rodzaju materiałów i powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com