Zaangażowanie w pracy to cecha kluczowa dla wielu pracodawców, która daje do zrozumienia, iż pracownik rzeczywiście chce istnieć i działać w strukturach firmy. Jak w takim razie zatrudniony może pokazać, iż zależy mu na swoim stanowisku?
Rozszerzenie kompetencji i obowiązków
Prośba o rozszerzenie obowiązków na danym stanowisku jest równoznaczna z sygnałem, iż jesteśmy gotowi na zdobycie nowych kompetencji. W ten sposób informujemy pracodawcę, że radzimy sobie z powierzonymi obowiązkami i nie ma problemu, aby wziąć ich więcej na swoje barki. Musimy jednak pamiętać, iż nie powinniśmy zwracać uwagi jedynie na nasze ambicje, lecz również możliwości. Może się bowiem zdarzyć, iż nie damy sobie rady z nowymi obowiązkami, pomimo szczerych chęci.
Zaangażowanie od samej rozmowy kwalifikacyjnej
Nasze zaangażowanie jako pracownika możemy pokazać już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej bądź odpowiedzi na ofertę pracy zamieszczoną np. na portalu Pracuj.pl. Szczególnie mile widziane będą pytania dotyczące funkcjonowania samej firmy, planów na przyszłość oraz ogólnej polityki prowadzonej przez przedsiębiorstwo. Ważne jednak, aby nie były one zbyt mechaniczne i wyuczone na pamięć, lecz szczere i nasycone zdrową ciekawością. Najlepiej, jeśli będą one miały również poparcie w rzeczywistości i dotyczyć będą aktualnych wydarzeń oraz procesów zachodzących w przedsiębiorstwie.
Udział w integracji zespołu
Udział w integrowaniu się zespołu świadczy o zaangażowaniu w życie wewnętrzne firmy. Dotyczy to nie tylko imprez oraz wyjazdów, lecz również szkoleń oraz spotkań, które organizowane są w związku z rozwojem przedsiębiorstwa. Szczególnie mile widziane będzie przejęcie inicjatywy, np. wzięcie bezpośredniego udziału w tworzeniu integracji. Wówczas damy do zrozumienia pracodawcy, iż chcemy, aby firma rozwijała się również wewnętrznie i liczą się dla nas współpracownicy.