Poduszka dostosowana do wieku dziecka

Poduszka to nieodzowny towarzysz życia człowieka. Właściwie to nie ma dnia, w którym się z niej nie korzysta. Niewiele jednak osób zastanawia się nad tym, jaką rolę w życiu ona pełni. Ograniczanie jej tylko do funkcjonalności, czy podnoszenia komfortu, znacznie zawęża tę rolę. Poduszka bowiem ma ogromny wpływ na kondycję odcinka szyjnego kręgosłupa. I dlatego też jej wybór powinien być bardzo świadomy. I co więcej, dostosowany do wieku danej osoby.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj poduszki dla niemowląt. Okres niemowlęcy jest tym czasem, gdy kształtuje się postawa organizmu. Jeśli na tym etapie dojdzie do skrzywienia kręgosłupa na jakimkolwiek odcinku, to ten młody człowiek będzie odczuwać ból właściwie do końca życia. Dlatego też poduszka dla noworodka musi być przede wszystkim płaska. Nie wolno dopuścić, aby głowa podczas leżenia, a to u niemowląt stały element, była odchylona do góry pod znacznym kątem.

A co z dziećmi w wieku starszym? Właściwie im również zaleca się używanie płaskich poduszek. Poduszki dla dzieci ogólnie powinny nadążać za ich rozwojem. Gdy dziecko dynamicznie rośnie, łatwo dochodzi do deformacji. I poduszka do takich deformacji może doprowadzić. Dlatego i w nieco starszym wieku należy zwracać uwagę kupując poduszki dla dzieci.

Kwestia odpowiedniej wysokości, to pierwszy element, na jaki trzeba zwrócić, ale nie jedyny. Drugim elementem jest sam materiał. A jego z kolei należy rozważyć pod dwoma względami. Pierwszy z nich to kwestia alergii. Tak wiele jest ich dzisiaj, że należy zachować ostrożność wybierając materiał, na którym dziecko śpi. Trzeba pamiętać, że długotrwałe przebywanie wśród alergenów potrafi doprowadzić do poważnej choroby układu oddechowego. A ta z kolei towarzyszy człowiekowi do samego końca jego życia. Poduszki dla dzieci muszą być więc antyalergiczne.

A jeśli chodzi o poduszki dla niemowląt, to tu pojawia się jeszcze jeden aspekt dotyczący materiału. Nie może on w żadnym wypadku być siepiący. Nawet mała nitka, czy zmechacona kulka mogą dostać się do buzi niemowlaka, który nie potrafi sam sobie jamy ustnej wyczyścić. Każdy więc taki luźny element może stać się potencjalnym zagrożeniem dla dziecka. Materiał więc musi być niezwykle trwały i odporny na działania różnych czynników mechanicznych.

Omawiając poduszki dla niemowląt, czy poduszki dla dzieci starszych, warto też zatrzymać się na aspekcie estetycznym. Dobrze, jeśli poduszka ma jakiś ciekawy wzorek, czy stonowane barwy. Szczególnie, jeśli towarzyszy niemowlakowi w ciągu dnia. Zbyt ostre kolory, czy ich mozaika, mogą powodować u dziecka rozdrażnienie. A przecież nie o to chodzi. Każdy moment spędzony w łóżku powinien być jak najbardziej komfortowy. Wybór przyjemnej w dotyku i estetycznej poduszki pomaga ograniczyć negatywne bodźce. Warto więc i o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com