Podstawowe zasady bezpiecznego użytkowania wózków widłowych

Oto kilka prostych wskazówek, które należy wykonać, aby zapewnić w swojej firmie bezpieczne działanie wózków widłowych. Chociaż te wskazówki są dość proste, są dobrym punktem wyjścia do wspierania zasad BHP w miejscu pracy.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa użytkowania wózków widłowych

1. Operatorzy muszą posiadać kwalifikacje!

Wózki widłowe powinny być obsługiwane tylko przez osoby, które zostały odpowiednio przeszkolone, przeszły szkolenie bhp i posiadają licencję na użytkowanie tego urządzenia (szkolenie bhp można wykonać tutaj http://www.interlis.pl/).

2. Należy nosić odpowiednią odzież.

Należy upewnić się, że operatorzy noszą odpowiednie ubrania w pracy – dla zapewnienia im bezpieczeństwa. Zwykle taka odzież obejmuje”: kask, buty ochronne i odblaskowe kurtki. Ubranie w pracy musi być rozsądnie dopasowane, ponieważ luźna odzież może wplątać się w maszynę. Nie wolno używać / trzymać żadnych elementów sterujących, gdy ręce są wilgotne – może to spowodować zsunięcie się pojazdu i spowodowanie wypadku.

3. Przed użyciem trzeba sprawdzić urządzenie.

Operatorzy powinni przeprowadzić rutynowe testy urządzenia przed prowadzeniem pojazdu. Niektóre rzeczy, które należy sprawdzić w przypadku usterek, to hamulce, układ kierowniczy, elementy sterujące, urządzenia ostrzegawcze, maszt i opony. Jeśli są jakieś znane uszkodzenia lub problemy, należy powiadomić zarząd, a wózek nie powinien być obsługiwany, jeśli wymaga naprawy. Zawsze uważaj na “koniec podróży” ładunku, zanim go położysz. Wygodna pozycja ładunku z poziomu podniesienia może nie zawsze być dogodna dla układania.

4. Uruchomienie wózka widłowego.

Ze względów bezpieczeństwa ważne jest, aby operator wykorzystał stopnie i chwytaki ręczne w celu prawidłowego ustawienia wózka widłowego. Przed uruchomieniem wózka widłowego ważne jest, aby wszystkie elementy sterujące były w zasięgu, a położenia siedzisk i lusterek dostosowane do potrzeb operatora. Operator nie powinien uruchamiać wózka widłowego, dopóki nie zostanie prawidłowo w nim ulokowany z zamocowanym pasem bezpieczeństwa, a wszystkie jego części muszą być bezpiecznie dostępne w zasięgu kabiny wózka widłowego.

5. Otaczające środowisko.

Podczas eksploatacji wózka widłowego należy zwrócić uwagę i postępować zgodnie z zasadami i wytycznymi dotyczącymi miejsca pracy. Operator może prowadzić pojazd tylko po wyznaczonych drogach. Zwróć uwagę na wszystkie znaki, zwłaszcza te na maksymalnych dopuszczalnych wysokościach i co do wysokości podłogi. Podczas wchodzenia i wychodzenia z budynków należy pamiętać o wysokości ładunku, masztu i osłony bagażnika. Należy zachować ostrożność podczas obsługi wózka widłowego w pobliżu krawędzi rampy załadunkowej – wózek może przewrócić się na krawędź – zachowaj bezpieczną odległość od krawędzi.

6. Poruszanie się z zachowaniem bezpiecznej prędkości.

Nigdy nie wolno przekraczać ograniczenia prędkości. Chodzi o to, by zminimalizować ryzyko przewrócenia. Zmian w kierunku lub hamowania należy dokonywać stopniowo i powoli. Zachowaj bezpieczną odległość od innych pojazdów, jeśli poruszają się w nieprzewidywalny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com