Podstawowe zasady bezpiecznego posługiwania się bronią

Każda osoba zainteresowana bronią przynajmniej raz w swoim życiu usłyszała, że broń to nie zabawka i trzeba się z nią obchodzić z dużą ostrożnością. Jest w tym stwierdzeniu bardzo dużo prawdy i nie można go lekceważyć. W przypadku takich przedmiotów jak pistolety czy karabiny trzeba zachowywać szczególną czujność. O czym należy pamiętać, biorąc do ręki broń? Jakie są podstawowe zasady bezpiecznego posługiwania się bronią i dlaczego są aż tak ważne?

Jak posługiwać się bronią?

Nieodpowiedzialne posługiwanie się bronią może skończyć się tragedią. Niejednokrotnie słyszymy o sytuacjach, w których broń dostała się w niepożądane ręce i skończyło się to niezbyt dobrze. Jednak nie jest to powód, by demonizować użycie broni jako takiej. Sama w sobie jest ona neutralna, a wszystko zależy od osoby, która jej używa. To czy jest ona odpowiednio przygotowana w największym stopniu determinuje to, w jaki sposób, do jakich celów i z jakimi konsekwencjami dana broń zostanie użyta. W kontekście bezpieczeństwa posługiwania się bronią jest to bez wątpienia najważniejsze.

Bezpieczeństwo w posługiwaniu się bronią jest czymś, czego nie można lekceważyć. Wszelkie niedopatrzenia w tej kwestii mogą mieć tragiczne konsekwencje. Podczas posługiwania się bronią palną powszechnie stosuje się zasadę B.L.O.S – czyli Broń, Lufa, Otoczenie, Spust.

W największym skrócie metoda ta polega ona na tym, że każdą broń powinno się traktować tak, jakby była załadowana, lufę można kierować tylko w kierunku celu, w powietrze lub w ziemię pod kątem 45 stopni, a palec powinien spoczywać na spuście tylko w momencie poprzedzającym oddanie strzału. Stosowanie się do tych zasad pozwala w istotnym stopniu zminimalizować ryzyko mogące powstać podczas kontaktu z bronią palną.

W przypadku zawodów sportowych z użyciem broni wszystkie zasady danego wydarzenia są szczegółowo opisane w regulaminie. Uczestnicy dostają wówczas jasne, jednoznaczne wytyczne co do tego, jak powinni posługiwać się bronią. Zasady te są traktowane przez organizatorów bardzo poważnie – każde odstępstwo od standardów bezpieczeństwa grozi uczestnikowi dyskwalifikacją. Dzieje się tak, ponieważ strzelectwo to sport tylko dla osób odpowiedzialnych.

Odpowiednie wyposażenie

Każdy dobry sklep z bronią oprócz broni palnej i pneumatycznej zawiera w swojej ofercie także szeroką gamę akcesoriów. Wśród nich wyróżniamy chociażby kabury, czyli pokrowce na pistolety i rewolwery umożliwiające ich bezpieczne przenoszenie. Zwiększają nie tylko bezpieczeństwo, ale także komfort transportowania broni. Kabury najczęściej wyposażone są w kieszonki, w których można nosić inne niezbędne przedmioty takie jak aminicja czy zapasowe magazynki. Często używane są także celowniki, które pozwalają na dopracowanie precyzji strzałów i minimalizują ryzyko trafienia w niepożądany cel. W tym kontekście dużym zainteresowaniem doświadczonych użytkowników broni cieszą się także lunety i kolimatory, które w zdecydowanym stopniu zwiększają jakość widzenia.

Wszystkie dostępne akcesoria do broni są po to, by ułatwiać jej użytkowanie. To wszystko jest nie bez znaczenia dla kwestii bezpieczeństwa. Kompletowanie odpowiednich akcesoriów pomaga użytkownikowi lepiej zapoznać się z posiadaną bronią, a zatem też używać jej w sposób bardziej świadomy.

Wiedza

W przypadku zabierania się za jakąkolwiek dziedzinę warto najpierw dobrze opanować jej teoretyczne podstawy. Jest tak dlatego, że większość błędów bierze się z niewiedzy. W przypadku użytkowników broni jest podobnie. Dlatego zanim zdecydujemy się na kupno broni, odpowiedzialnym posunięciem będzie nabycie i zapoznanie się z treścią różnych książek i materiałów edukacyjnych z zakresu posługiwania się bronią. Czytanie o różnych formach użycia broni powinno być nieodłączną częścią szkolenia. Jego odbycie to nieusuwalny krok na drodze do bezpiecznego, rozsądnego posługiwania się bronią palną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com