Handel pomiędzy firmami opiera się na tak zwanym kredycie kupieckim. Stosowanie odroczonego terminu płatności jest podstawą funkcjonowania obrotu gospodarczego. Kupno surowców i materiałów, sprzedaż produktów, towarów i usług opiera się na obrocie bezgotówkowym i płatnościach terminowych. Dzięki takiej formie rozliczeń firmy mogą się rozwijać, zwiększać obroty, produkować więcej i szybciej. Pomimo wszelkich zalet tej formy rozliczeń ma ona oczywiście także wady. W praktyce i w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że odroczony termin płatności jest korzystny dla kupującego, a niekorzystny dla sprzedającego. Niemniej jednak ponieważ rynek to system naczyń połączonych nie można zazwyczaj w praktyce kupować “na termin”, a sprzedawać za gotówkę.
Skupmy się teraz na wadach i zagrożeniach jakie niesie stosowanie odroczonego terminu płatności dla sprzedającego:
konieczność oceny wypłacalności i rzetelności kupującego (w praktyce jest to kredytobiorca)
ryzyko związane z zaburzeniami płynności finansowej (konieczność zapłacenia dostawcom wcześniej niż termin otrzymania zapłaty za własny produkt)
ryzyko związane z całkowitą niewypłacalnością odbiorcy
trudności w szacowaniu przepływów finansowych związane z ewentualnymi opóźnieniami płatności w stosunku do terminu wymagalności faktury
konieczność angażowania zasobów firmy w proces monitorowania płatności
powstanie zobowiązań podatkowych i konieczność ich uregulowania nawet w przypadku braku otrzymania płatności za sprzedany towar lub usługę
Wszystkie powyższe zagrożenia wymagają ze strony zarządzających daną firmą stworzenia odpowiednich procedur kontrolnych i wprowadzenia rozwiązań mających na celu minimalizację wymienionych ryzyk i zagrożeń. Jednym z takich rozwiązań jest wdrożenie w firmie faktoringu należności. Faktoring w dużym uproszczeniu polega na spieniężeniu należności tuż po ich powstaniu poprzez sprzedaż ich do wyspecjalizowanego podmiotu – faktora. Firma korzystająca z faktoringu (faktorant) przenosi na rzecz faktora własność należności (dokonuje ich cesji). W zamian otrzymuje środki finansowe wypłacane w formie zaliczki faktoringowej.
Zalety i funkcje faktoringu:
funkcja finansowa – przyspieszenie obrotu pieniężnego, umożliwienie planowania przepływów pieniężnych
funkcja administracyjna – proces monitorowania należności wykonywany jest przez faktora
funkcja gwarancyjna – faktor dokonuje analizy sytuacji kontrahenta którego zobowiązania są finansowane i pilnuje aby należność została zrealizowana w terminie. W przypadku konieczności wdrożenia procedur windykacyjnych zapewnia najczęściej również takie rozwiązania.
Reasumując, można przyjąć, że w większości firm które sprzedają swoje produkty i usługi z odroczonym terminem płatności, dużej i rozproszonej grupie odbiorców, wdrożenie faktoringu należności może przynieść wymierne korzyści i oszczędności. Łatwiejsze zarządzenie bieżącą płynnością finansową i ograniczanie ryzyka związanego z powstawaniem przeterminowanych lub nieściągalnych należności to najważniejsze zalety stosowania finansowania poprzez instrumenty faktoringowe.
Więcej informacji na stronie faktoring.biz