Podstawowe akcesoria spawalnicze, których nie może zabraknąć w żadnym warsztacie

Bez względu na to, czy mowa o spawaniu zawodowym czy hobbystycznym, sama spawarka to za mało, aby zacząć spawać. Oprócz solidnego sprzętu niezbędne są również różnego rodzaju akcesoria spawalnicze, które czynią spawanie bardziej komfortowym, szybszym i bezpieczniejszym. Jakich podstawowych akcesoriów spawalniczych nie może zabraknąć w żadnym warsztacie?

Kątowniki magnetyczne

Kątowniki magnetyczne to akcesoria spawalnicze, które przeznaczone są do podtrzymywania spawanego materiału w jednej płaszczyźnie lub pod określonym kątem: 45, 90 lub 135 stopni. Zastosowanie magnesów sprawia, że pewnie trzymają się spawanego metalu. Dzięki temu pomoc drugiej osoby podczas spawania nie jest konieczna. Kątowniki magnetyczne są w stanie utrzymać ciężar nawet powyżej 30 kilogramów. Mają obudowę wykonaną ze stali, która osłania wewnętrzną warstwę magnetyczną, zabezpieczając ją przed działaniem wysokich temperatur towarzyszących spawaniu.

Narzędzia ręczne

Podczas prac spawalniczych przydają się różnego rodzaju narzędzia ręczne. Jednym z nich są młotki spawalnicze, dostępne między innymi w sklepie spawalniczym Spawaj.eu. To niewielkie narzędzia z główką o wąskiej budowie, które służą do usuwania żużlu spawalniczego i odprysków powstałych w procesie spawania. Pozwalają na łatwe i szybkie oczyszczenie spoiny. W żadnym warsztacie spawalniczym nie powinno także zabraknąć kleszczy spawalniczych. Są one bardzo pomocne podczas spawania metodą MIG/MAG. Kleszcze spawalnicze umożliwiają wygodne usuwanie odprysków osadzających się na dyszy i skracanie drutu spawalniczego.

Spoinomierze

Ciekawymi akcesoriami, w które warto wyposażyć swój warsztat spawalniczy, są spoinomierze. Jak można domyślić się po ich nazwie, przeznaczone są do pomiaru różnych parametrów spoin. Spoinomierze dostępne są w wersji analogowej oraz cyfrowej. Spoinomierze analogowe składają się ze skali głównej, miernika wysokości, miernika głębokości podtopienia i miernika wielozadaniowego. Stosowane są do pomiaru wielkości szczeliny, kąta ukosowania oraz szerokości, wysokości i głębokości podcięcia spoiny. Spoinomierze cyfrowe służą do tych samych pomiarów, ale wyposażone są w komponent elektroniczny.

Inne akcesoria spawalnicze

Akcesoria spawalnicze to bardzo szeroka grupa produktów. Poza opisanymi wyżej urządzeniami w warsztacie spawalniczym niezbędne będą na przykład przewody masowe i elektrodowe, kable spawalnicze, zaciski i uchwyty oraz łączniki przewodów. Poza tym warto się zaopatrzyć w markery i kredki spawalnicze, czyściki do dysz i stojaki. Do czyszczenia stali nierdzewnej przydadzą się z kolei specjalne urządzenia do czyszczenia elektrochemicznego, które pozwalają przywrócić stali pierwotny kolor.

Polecamy:
Korzystanie z centr logistycznych – co warto wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com