Podatki w Estonii – czy Estonia to raj podatkowy?

Decydując się na prowadzenie biznesu, trzeba pamiętać, że wiąże się to nie tylko z osiąganiem konkretnych zysków, ale również odprowadzaniem podatków. W Polsce przychód opodatkowany jest zaraz po jego uzyskaniu, co jest mało korzystne dla przedsiębiorców. Tymczasem na mapie Europy są kraje, w przypadku których system podatkowy jest dużo bardziej atrakcyjny. Zalicza się do nich między innymi Estonię. Okazuje się, że podatki w Estonii nie są wygórowane, a firmy zarejestrowane w tym kraju mogą liczyć na rozwiązania, które skutecznie je wspierają.

Podatki w Estonii – jak wygląda kwestia podatku dochodowego?

Jeśli chodzi o podatki w Estonii, to podatek dochodowy dla firm kształtuje się bardzo korzystnie. Jeśli firma zarobione pieniądze inwestuje w rozwój firmy, a więc przeznacza je na przykład na zakup maszyn bądź nieruchomości, podatku dochodowego płacić nie będzie. Tak samo jest wówczas, gdy zarobione pieniądze trafiają na firmowe konto bankowe. To właśnie taka konstrukcja prawa podatkowego sprawia, że nie brakuje przedsiębiorców z Polski decydujących się na założenie w Estonii firmy. Warto przy tym pamiętać, że w razie wątpliwości można wesprzeć się pomocą fachowców. Można ich znaleźć, wchodząc na stronę https://www.thompsonstein.com/.

Jak wygląda podatek VAT w Estonii?

Podatki w Estonii to także podatek VAT, który doskonale znany jest wszystkich polskim przedsiębiorcom. Obowiązuje on bowiem również w naszym kraju, często generując poważne problemy finansowe firm. W przypadku Estonii wszystko wygląda dużo bardziej korzystnie. Jeśli nadpłaciliśmy VAT, nie musimy martwić się tym, że wypłata jego zwrotu zostanie wstrzymana. Cała procedura jest naprawdę prosta. W Estonii obowiązują trzy stawki VAT:

  • 20%;
  • 9%;
  • 0%.

Fachowcy zajmujący się doradztwem podatkowym chętnie wyjaśnią, kiedy może być stosowana stawka o jakiej wysokości. W porównaniu z polskim systemem podatkowym ten estoński jawi się jako prawdziwy raj. Z całą pewnością nie jest przesadą stwierdzenie, że jest on niezwykle korzystny dla przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com