Plusy i minusy pożyczek na firmę

Każdy, kto prowadzi własną działalność, doskonale wie, że czasem zdarzają się problemy finansowe, a czasem pojawia się potrzeba inwestycji, których nie można sfinansować z posiadanych środków. Nic więc dziwnego, że pożyczki i kredyty na firmę cieszą się dużą popularnością. Właściciele przedsiębiorstw zdecydowanie mają z czego wybierać.

Kredyt lub pożyczka na firmę to doskonałe rozwiązanie na początku działalności, gdy nie mamy wystarczających środków na start. W wielu bankach można więc znaleźć bez problemu kredyty na start przeznaczone dla firm, które dopiero powstały i nie mogą pochwalić się póki co żadnymi wynikami finansowymi.

Szeroki wybór produktów kredytowych

Ciekawą ofertę pożyczkową mają też banki dla przedsiębiorstw, które już od pewnego czasu funkcjonują na rynku. Dostępne są między innymi kredyty gotówkowe, obrotowe i inwestycyjne. Ze środków kredytowych możliwe jest finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy w firmie pojawiają się przejściowe kłopoty finansowe, bo któryś z kontrahentów czy klientów nie opłacić faktury. Przy dużych, kilkudziesięciotysięcznych fakturach, wystarczy, że jeden klient spóźni się z opłaceniem, a sytuacja finansowa przedsiębiorstwa z dnia na dzień się pogarsza. Kredyt dla firmy może być świetnym rozwiązaniem takich problemów.

Zanim zaciągniesz kredyt, przeanalizuj sytuację finansową

Po kredyty dla firm często sięgają też te przedsiębiorstwa, którym zależy na szybkim, intensywnym rozwoju. Ze środków kredytowych można sfinansować zakup maszyn i urządzeń, budowę czy remont siedziby firmy czy inne inwestycje, które są niezbędne dla rozwoju przedsiębiorstwa. Przed zaciągnięciem zobowiązań kredytowych zawsze jednak warto dobrze przeanalizować sytuację finansową przedsiębiorstwa i zaciągać jedynie takie zobowiązania, które będą realne do spłaty. Przy wysokich kredytach wysokie będą bowiem raty, które trzeba będzie regularnie co miesiąc spłacać.

Można pożyczyć także poza bankiem

Sporo zalet mają nie tylko kredyty bankowe, ale również pożyczki oferowane przez firmy pozabankowe. Parabanki, które oferują chwilówki od 18 lat, mają również ciekawe propozycje dla klientów biznesowych. W niektórych firmach można znaleźć pożyczki nawet na kilkaset tysięcy złotych. Jeśli więc nie otrzymamy kredytu w banku, warto spróbować zawnioskować w firmie pozabankowej. Parabanki mają nieco luźniejszą politykę pożyczkową i częściej udzielają pożyczek niż banki kredytów.

Podobnie jednak, jak w przypadku kredytów, warto dobrze przemyśleć sięgnięcie po pożyczkę. Nawet jeśli rozłożymy ją na kilkadziesiąt rat, spłata comiesięcznej raty może być sporym obciążeniem szczególnie dla nowego lub dopiero rozwijającego się przedsiębiorstwa. Wiele firm upada z powodu nadmiernego obciążenia kredytowego, dlatego warto myśleć perspektywicznie i starać się unikać kredytów i pożyczek, które mogłyby wpędzić w dodatkowe kłopoty finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com