Płatności zbliżeniowe – z czym to się je

Płatności zbliżeniowe opierają się na technologii NFC (Near Field Communication). Niby każdy z nas wie co zrobić ponieważ cały proces jest intuicyjny i prosty, ale czy zastanawialiście się kiedyś na jakiej zasadzie to działa i jak system NFC zrewolucjonizował nasz i światowy rynek? NFC w ciągu ostatnich kilku lat stało się niezwykle powszechne terminem w branży płatniczej, ponieważ jest to technologia stojąca za płatnościami mobilnymi. Ale czym dokładnie jest NFC i jak to działa? Zacznijmy od definicji, a następnie zajmiemy się kilkoma faktami na temat NFC, które pozwolą nam dowiedzieć się o nim więcej.

Co to jest NFC i jak to działa?

NFC to metoda bezprzewodowego przesyłania danych, która pozwala na udostępnianie danych smartfonom, laptopom, tabletom i innym urządzeniom w bliskiej odległości. Technologia NFC zasila płatności bezstykowe za pomocą mobilnych portfeli, takich jak Apple Pay, Android Pay, a także kart zbliżeniowych. To tyle i aż tyle jeśli chodzi o tą technologię. Jeżeli w sklepie znajdują się terminale obsługujące zbliżeniowe płatności, to wystarczy, że posiadacie przy sobie telefon, smart zegarek lub opaskę, a płatności dokonacie w ułamku sekundy. W dzisiejszych czasach takie terminale są często spotykane między innymi dzięki takim firmom jak Polskie ePłatności, u których w portfolio wszystkie urządzenia mają możliwość zbliżeniowego przyjmowania płatności przy wykorzystaniu technologii NFC.

Kilka faktów o NFC:

Fakt 1 – Technologia płatności mobilnych jest zaprojektowana tak, aby była stabilna, bezpieczna i pewna

Podobnie jak karty z chipem, portfele mobilne są bardziej bezpieczne niż karty z paskiem magnetycznym. Podczas gdy telefon jest nadal narażony na kradzież, tak długo, jak długo płatność jest aktywowana przez hasło lub chroniona biometrycznie, urządzenie będzie praktycznie bezużyteczne dla złodziei.

Fakt 2 – Płacenie przez smartfona jest nowym standardem konsumenckim

Gwałtowny wzrost w dziedzinie technologii mobilnych może spowodować wzrost nowych oczekiwań konsumentów, które są wyższe niż kiedykolwiek. Dzisiejsza rzeczywistość pod wieloma względami wykracza poza to, co wyobrażali sobie nawet najbardziej postępowi futuryści. Płacenie za pomocą smartfona jest po prostu nowym standardem konsumenckim.

Fakt 3 – Sprzęt z NFC jest dostępny w atrakcyjnych cenach również dla małych handlowców

Aby zaakceptować płatność za pomocą portfela mobilnego, sprzedawcy potrzebują posiadać terminal płatniczy z obsługą NFC. W przypadku Polskich ePłatności, które są jedną z firm wspierających Program Polska Bezgotówkowa, nawet najmniejsi przedsiębiorcy mogą zyskać do 3 darmowych terminali na okres 12 miesięcy, co daje duże szanse rozwojowe dla biznesu.

Biorąc pod uwagę, jak wiele sklepów i zakładów usługowych jest dziś wyposażona w terminale obsługiwane przez PeP lub inne firmy, noszenie przy sobie gotówki zaczyna być zbędne. Płatności mobilne są więc naturalnym przedłużeniem trendu, zgodnie z którym smartfon staje się urządzeniem typu “wszystko w jednym”, spełniającym wszelkie potrzeby współczesnych konsumentów. Perspektywa, że konsumenci pozostawią swój portfel w tyle i będą mieli przy sobie tylko swój smartfon, aby zapłacić za zakupy to tylko kwestia czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com