Choć nie każdy o tym pamięta, ale pakowanie jest jednym z etapów produkcji. Produkując na masową skalę nie sposób zapomnieć o właściwym pakowaniu, ono bowiem odpowiada za bezpieczny transport do klienta, bez obawy o uszkodzenie. Produkując duże ilości produktów czymś niemal naturalnym jest korzystanie z automatycznych rozwiązań, ułatwiających ten proces. Warto więc skorzystać z opcji ułatwiających pakowanie dostępnych na rynku. O najnowszych technologiach związanych z pakowaniem porozmawiamy z inżynierem Danielem Łukaszewiczem.
Od kiedy maszyny pakujące zawładnęły polską dziedziną produkcji?
Daniel Łukaszewicz: Wbrew pozorom maszyny pakujące na naszym rynku są obecne od dłuższego czasu. Jednak maszyny takie znajdują swoje zastosowanie w zakładach produkcyjnych produkujących na dużą skalę, małe zakłady, manufaktury stawiają na ręczną produkcję i pakowanie.
Na rynku znaleźć można dużo maszyn specjalizujących się w pakowaniu. Jak wybrać maszynę, która sprawdzi się w typowej firmie?
Daniel Łukaszewicz: To fakt, na rynku znaleźć można wiele rodzajów maszyn pakujących, które różnią się sposobem pakowania i doskonale sprawdzą się w zakładach produkcyjnych o różnej specyfice. Wybierając maszynę pakującą do naszej firmy należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ilość produkcji, a także sam sposób pakowania czy ilość i sposób wysyłki. Te informacje podpowiedzą nam, jaki typ maszyny pakującej ostatecznie wybrać.
Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się maszyny modułowe. Jak można rozwiązanie to wykorzystać w dziedzinie pakowania?
Daniel Łukaszewicz: Maszyny modułowe mają kilka podstawowych zalet. Ich specyfika pozwala na wykorzystanie maszyn na wiele sposobów, dzięki czemu jedna maszyna jest w stanie spełnić co najmniej kilka różnych obowiązków, dzięki czemu za pomocą właściwie jednej maszyny możemy spakować różne rodzaje produktów.
Co powie Pan o opakowaniach zbiorczych? Dlaczego i w jakich okolicznościach warto je wykorzystać?
Daniel Łukaszewski: Kilka, kilkanaście lat temu z opakowaniami zbiorczymi kojarzyły nam się kartonowe pudła, do których pakowano właściwie wszystko. Obecnie mamy do wyboru zarówno różnorodność w sposobie pakowania, jak i w samych opakowaniach. Oprócz samych opakowań wykonywanych zazwyczaj na miarę przedsiębiorca ma możliwość wyboru sposobu, w jaki będzie spakowany jego produkt. Najpopularniejszym nośnikiem produkowanych przedmiotów jest paleta, dzięki której w łatwy sposób można przetransportować duże ilości produkowanych przedmiotów. Pełną paletę można w bardzo łatwy sposób zapakować. Na rynku można znaleźć co najmniej kilka maszyn, które współgrają z paletą.
Gdzie zaopatrzyć się w takie maszyny pakujące?
Daniel Łukaszewski: Istnieje kilka firm zajmujących się produkcją i dystrybucją maszyn pakujących, np. tezaurus.info (uśmiech). Oczywiście można skorzystać z ich oferty, a decydując się na którąś z nich można liczyć na pomoc w wyborze odpowiedniej dla naszej działalności maszyny. Oprócz tego można poszukać maszyny na rynku wtórnym, bowiem wiele przedsiębiorstw pozbywa się swojego sprzętu.