PKN Orlen – Kim jest Polski gigant naftowy?

PKN Orlen to z pewnością jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych firm, które działają na polskim rynku. Należy również do przedsiębiorstw, które wyróżniają się szybkim, dynamicznym rozwojem oraz realizowaniem wielu inwestycji. PKN Orlen jest także bardzo dużym pracodawcą, który zatrudnia wiele osób.

Grupa PKN Orlen jest tworzona przez ponad 80 różnych spółek

Zajmuje się produkcją oraz dystrybucją różnego rodzaju produktów naftowych oraz petrochemicznych. W tym zakresie pozycja firmy jest dominująca na polskim rynku. W ramach działalności produkcyjnej firma zajmuje się przerobem ropy naftowej. Do jej produktów należą między innymi benzyny bezołowiowe, paliwo lotnicze, olej opałowy, olej napędowy, tworzywa sztuczne oraz różnego rodzaju wyroby petrochemiczne.

Do PKN Orlen należy

kilka rafinerii, które znajdują się w Płocku, Trzebini i Jedliczu. Te zakłady posiadają aż 17 procent całej mocy przerobowej wszystkich polskich rafinerii. Dodatkowo około 60 procent paliw silnikowych w naszym kraju jest sprzedawanych właśnie przez PKN Orlen. W przypadku sprzedaży detalicznej do firmy należy około 40 procent rynku. Na silną pozycję firmy wpływa również fakt, że posiada ona sieć paliw, która jest uznawana za największą w całej Europie Centralnej. Stacje paliw wchodzące w skład tej sieci znajdują się również poza granicami kraju, w Niemczech, w Czechach oraz na Litwie.

Według oceny brytyjskiego magazynu Euromoney, PKN Orlen jest najlepiej zarządzaną firmą w regionie w branży naftowej. Firma uznawana jest również za najbardziej wartościową markę polską oraz bardzo pożądanego pracodawcę. Firmę wyróżnia także fakt posiadania tytułu The World’s Most Ethical Company, co jest rzadko spotykane wśród przedsiębiorstw w tej części Europy.

PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami

w których produkowane są oleje opałowe, paliwo lotnicze, olej napędowy i benzyna, a także petrochemikalia, które stanowią surowiec dla wielu firm chemicznych. Strategi firmy zakłada przede wszystkim ewolucję, której celem jest osiągnięcie statusu koncernu multienergetycznego. Dlatego w ramach swoich działań PKN Orlen systematycznie rozwija segment poszukiwań oraz wydobycia węglowodorów. W ramach poszerzania działalności znajduje się także produkcja energii elektrycznej. Firma posiada między innymi koncesje na poszukiwanie gazu ziemnego oraz ropy naftowej na terenie całego kraju. Jednym z najważniejszych priorytetów w strategii rozwoju PKN Orlen jest wydobywanie gazu z polskich złóż niekonwencjonalnych. Firma prowadzi już takie wydobycie w Kanadzie za pośrednictwem spółki TriOil.

Wizytówką PKN Orlen jest z pewnością sieć około 2 700 stacji paliw, które są zlokalizowane w kilku państwach – Polsce, Czechach, Niemczech i na Litwie. W celu utrzymania tak rozbudowanej sieci paliw, firma musiała stworzyć zaawansowaną sieć logistyczną, w której skład wchodzi również sieć rurociągów oraz naziemnych i podziemnych baz magazynowych. Takie zaplecze ułatwia dalszy rozwój działalności firmy.

PKN Orlen jest również jednym z większych pracodawców

na polskim rynku i każdego roku przyjmuje wiele osób do pracy. Dobre warunki zatrudnienia oraz możliwość rozwoju zawodowego, sprawiają, że praca w tej firmie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, także ze strony osób o wysokich kompetencjach oraz dużym doświadczeniu. Oferty pracy w PKN Orlen zawsze spotykają się z bardzo dużym odzewem ze strony osób zainteresowanych podjęciem pracy w tym przedsiębiorstwie.

Nie da się ukryć, że PKN Orlen to firma, której przez wiele lat działania udało się zbudować bardzo silną pozycję na polskim rynku, a także rozszerzyć swoją działalność na rynki zagraniczne w Europie Centralnej. Dzięki temu sytuacja firmy jest bardzo stabilna i gwarantuje jej dalszy, bardzo dynamiczny rozwój. PKN Orlen realizuje wiele różnych inwestycji związanych między innymi z wydobyciem, ale także z produkcją energii elektrycznej, co na pewno przyczyni się do dalszego rozwoju przedsiębiorstwa oraz umacniania pozycji na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com