Składając informację IN-1 lub deklarację DN-1 w celu obliczenia podatku od nieruchomości, właściciele i posiadacze lokali mieszkalnych nieraz zapominają o ważnym pomieszczeniu – piwnicy. Podobnie jak pozostały metraż zaspokajający potrzeby bytowe ludzi, musi ona zostać uwzględniona w składanych dokumentach. Sprawdź: podatek od nieruchomości a piwnica – jakie są zasady naliczania podatku i w jaki sposób można go obniżyć.
Piwnica a podatek od nieruchomości – co na to przepisy?
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki i ich części oraz budowle. Daninę tę płacą zarówno właściciele mieszkań prywatnych, jak i przedsiębiorcy użytkujący je w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. W przypadku budynków i ich część wysokość podatku wylicza się na podstawie powierzchni użytkowej.
Analizując kwestię – podatek od nieruchomości a piwnica – należy wziąć pod uwagę regulacje znajdujące się w art. 1a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z tym przepisem, za powierzchnię użytkową uznaje się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach. Wyjątek stanowią powierzchnie klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Przepis ten wskazuje wprost, iż za kondygnację uważa się także piwnice, sutereny, garaże podziemne i poddasza użytkowe.
Stawka podatku od nieruchomości dla piwnic
Piwnice i sutereny stanowią metraż przynależny do samodzielnego lokalu i nie należy ich uwzględniać w oderwaniu od mieszkania. Kwestia ta od lat wzbudza wątpliwości podatników, bywała też przedmiotem spraw sądowych. Wszystko przez fakt, iż w formularzach IN-1 oraz DN-1 uwzględnia się je jako „Budynki (lub ich części) mieszkalne”. Choć piwnice z założenia nie są przeznaczone do zamieszkania, podlegają opodatkowaniu w tej samej stawce co reszta lokalu mieszkalnego.
Plusem jest fakt, że stawka podatku od nieruchomości dla piwnic jest stawką najniższą – obowiązującą dla budynków mieszkalnych lub ich części. Należy jednak pamiętać, że wysokość daniny będzie wyższa, gdy właściciel piwnicy zdecyduje się na wykorzystywanie jej w celu prowadzonej działalności gospodarczej. Niezależnie od tego, czy prowadzimy działalność we własnym mieszkaniu, czy w lokalu takim działa wyłącznie firma, stawka podatku od piwnicy znacząco wzrośnie. Stawka podatku od nieruchomości wykorzystywanych w związku z prowadzoną działalności gospodarczą jest bowiem najwyższą możliwą stawką.
Wysokość piwnicy a podatek od nieruchomości
Uzupełniając formularz IN-1 lub DN-1 pamiętajmy o podziale na wysokości kondygnacji. Podatek od nieruchomości w pełnym wymiarze płacimy za pomieszczenia wyższe niż 220 cm. W przypadku niskich piwnic – od 140 cm do 220 cm – zapłacimy tylko 50% stawki podatku. Natomiast za najniższe pomieszczenia – poniżej 140 cm – nie zapłacimy go w ogóle.
Ostateczną wysokość stawek podatku od nieruchomości ustalają miasta i gminy. W corocznym obwieszczeniu Ministra Finansów uchwalone zostają jedynie stawki maksymalne – w swoich ustaleniach jednostki samorządu terytorialnego nie mogą ich przekraczać. Mają za to prawo do ustalenia stawek niższych niż maksymalne, a także własnych zwolnień z podatku od nieruchomości.