PIT-36 za 2018

Wielkimi krokami zbliża się coroczny moment rozliczania deklaracji dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest to niezwykle stresujący moment dla każdego, kto nie posiada specjalistycznego, kierunkowego wykształcenia związanego z księgowością i rachunkowością. Aby ułatwić owe formalności, proponujemy zapoznanie się z poniższym poradnikiem.

Dla kogo jest przeznaczony PIT-36?

PIT-36 jest najbardziej rozpowszechnioną opcją, skierowaną do osób rozliczających się ze swojego dodatkowego źródła dochodów. Formularz ten nadaje się tylko i wyłącznie dla podatników, których zarobki są zawarte w skali podatkowej, czyli podatek 18% oraz nadwyżka w wysokości 85.528 PLN opodatkowana na 32%. Omawiany PIT jest przeznaczony dla obywateli, którzy w danych roku rozliczeniowym uzyskali jakiekolwiek dochody bez pośrednictwa płatnika. Oznacza to konieczność samodzielnego określenia zaliczki niezbędnej do zapłaty i odprowadzenia jej w odpowiednim czasie do właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu skarbowego.

Przykładową sytuacją zobowiązującą do wypełnienia PIT-36 jest uzyskiwanie przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej pozarolniczej. Przykładową sytuacją niezobowiązującą podatnika do wypełnienia PIT-36 jest uzyskiwanie przychodów z tytułu działalności gospodarczej rozliczanych ryczałtem ewidencjonowanym, w takim przypadku obowiązującą formą rozliczenia się z fiskusem jest PIT-28, ale w sytuacji zarobkowania z tytułu obydwu wspomnianych wcześniej działalności, należy złożyć PIT-36 oraz PIT-28, czyli jednocześnie dwie oddzielne deklaracje.

Kolejną grupą podatników zobowiązanych do rozliczenia się za pomocą PIT-36 są osoby, które uzyskały w danym roku rozliczeniowym dochody dzięki prowadzeniu najmu oraz dzierżawy, a także pozostałych podobnych transakcji opodatkowanych na zasadach ogólnych. Poza tym dotyczy to również podatników zobowiązanych ustawowo do samodzielnego zapłacenia zaliczek podatku dochodowego z tytułu przychodów ze źródeł krajowych i zagranicznych oraz wszelkich innych źródeł, które nie były w ciągu roku w żaden sposób objęte obowiązkiem uregulowania należnego podatku dochodowego.

Dla kogo nie jest przeznaczony PIT-36?

PIT-36 nie jest przeznaczony dla podatników, którzy nie uzyskali w danym okresie rozliczeniowym dodatkowych dochodów, poza te rozliczone uprzednio przez swojego pracodawcę. Takie osoby są zobowiązane jedynie do wypełnienia druku PIT-37. Ponadto, nie jest to deklaracja skierowana do przedsiębiorców prowadzących swoją działalność gospodarczą w sposób liniowy, korzystających z kredytów podatkowych oraz mających dochody uzyskane dzięki działom specjalnych produkcji rolnych.

Samotni rodzice

Osoby samotnie wychowujące potomstwo są uprawnione do złożenia PIT-36, jeśli znajdujące się pod ich indywidualną opieką dziecko jest małoletnie, otrzymuje niezależnie od wieku rentę lub dodatek pielęgnacyjny lub jest uczniem poniżej 25 roku życia.

Ułatwienia dla podatników

Wspaniałym ułatwieniem dla każdej osoby chcącej dopełnić skomplikowanych formalności wymaganych przez urząd skarbowy jest skorzystanie z licznych programów automatycznie rozliczających PIT, zwykle bezpłatnie dostępnych w internecie – jak na przykład program dostępny pod adresem podatnik.info/program_do_pit/pit-36 – lub dołączanych do różnych czasopism papierowych. Są to wygodne narzędzia, które pomogą nam skrupulatnie i dokładnie uzupełnić wszystkie formalnie wymagane informacje, bez ryzyka zapomnienia o jakichkolwiek danych. Umożliwiają one uniknięcie wykonywania stresujących poprawek w deklaracjach podatkowych i dzięki swojej przejrzystości ograniczają ilość czasu przeznaczaną na ten obowiązek ustawowy.

Korzystne zmiany

Jeśli dochód uzyskany przez płatników zajmujących się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej w roku 2018 nie przekroczy 63.000 PLN, to ich zaliczka na poczet podatku dochodowego będzie rozliczana od rzeczywistej sumy przychodu z przedsiębiorstwa. Oznacza to, że w przeciwieństwie do lat ubiegłych, przedsiębiorcy uzyskujący mniejsze dochody nie będą obowiązani niesprawiedliwą stałą kwotą zaliczki.

Polecamy:
Wszystko o ZUS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com