Pierwszy w Polsce Dom Aukcyjny NFT Awers-Art

Sztuka NFT na polskim rynku

Sztuka NFT od niedawna funkcjonuje na polskim rynku – i choć spotyka się z licznymi kontrowersjami, specjaliści są zgodni, że technologia ta ma ogromny przyszłościowy potencjał również na wielu innych polach. Jeśli chodzi o rynek sztuki, to do tej pory w polskich domach aukcyjnych sprzedano cztery dzieła w formie NFT. Liczne światowe instytucje jak MoMa (NY) czy British Museum zainteresowały się możliwościami jakie dają NFT, powstają wirtualne galerie, w Seattle powstało pierwsze na świecie Muzeum NFT. W Polsce segment zaczyna budować swoją pozycję – kilka dni temu w powstał pierwszy dom aukcyjny skupiający działalność całkowicie na sztuce NFT.

Możliwości NFT wynikające z niezmiennego kodu, a co za tym idzie klarowna proweniencja, a także potwierdzenie autentyczności czynią z tej technologii doskonałe rozwiązanie problemów spotykanych nie tylko w branży jaką jest sztuka. Obecnierynek sztuki w dużej części swoje działania przeniósł do świata online – tworzenie NFT to kolejny krok do  przeniesienia rzeczywistych dóbr jakimi są dzieła malarskie czy też inne prace do świata wirtualnego.

Jak mówi Beata Tarnowska – prezes domu aukcyjnego – Awers-Art nie będzie nigdy miejscem, w którym tokeny będą tworzone masowo. Stawiamy na budowanie innego profilu działania – chcemy, aby było to miejsce pozwalające na fuzję sztuki rzeczywistej, z wirtualną. Obecnie panuje trend na NFT w formie wszelkich obrazków zalewających internet. Awers-Art nie pójdzie w tym kierunku. W swojej działalności chcemy skoncentrować się również na promocji polskiej sztuki za granicą – dzięki temu artyści będą mieli możliwość dotarcia nie tylko do kolekcjonerów i inwestorów, ale również galerii, muzeów i innych instytucji promujących zagadnienia kulturalne na całym świecie.

W Awers-Art trwa pierwsza aukcja na której można nabyć NFT pracy warszawskiej artystki Laury Paweli Can’t go to real world z 2002 roku. Dwadzieścia lat temu kiedy modne były kawiarenki internetowe, a komputer w domu nie był czymś powszechnym Pawela w swoich obrazach zadawała pytania dotyczące przyszłości człowieka i kierunku w którym zmierza technologia. Ikonki znane ze świata wirtualnego przedstawiała w formie obrazów, manifestując swoje zdanie w temacie stosownymi pytaniami. Dzieło jest wyjątkowe – świat wirtualny przeniesiony w 2002 roku na płótno po dwudziestu latach zostaje przeniesiony ponownie do rzeczywistości wirtualnej w formie NFT- dodaje Tarnowska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com