Pierwszy dzień w pracy – dowiedz się jak najlepiej go przetrwać?

Pierwszy dzień pracy to ogromny stres. Nie ważne czy jesteś prezesem czy szeregowym pracownikiem wielkiej korporacji. Jak zminimalizować nasze zdenerwowanie i sprawić żeby ten dzień nie był jednym wielkim koszarem? Oto porady dla każdego “nowego” w pracy.Po pierwsze przyjdź do pracy o czasie

Pierwszego dnia nie możesz się spóźnić. Jeśli do twojego nowego miejsca pracy jest daleko wyjdź wcześniej z domu, minie trochę czasu zanim ustalisz optymalną trasę dla siebie. Przygotuj się także na pytania współpracowników. Kim jesteś?? Jakie jest twoje doświadczenie zawodowe?

Po drugie zadbaj o swój wizerunek

biżuteria damskaPostaw na umiar i klasykę. Pamiętaj, że pierwsze dobre wrażenie można zrobić tylko raz. Warto zapytać nowych znajomych jaki dress code obowiązuje w firmie, dzięki temu unikniesz drobnych wpadek. No i przede wszystkim uśmiechaj się. Dzięki temu zyskasz opinię osoby otwartej i sympatycznej.

Po trzecie nie bój się zadawać pytań, nawet tych z pozoru błahych

Przecież nikt od razu nie rodzi się alfą i omegą. Nie musisz wszystkiego wiedzieć pierwszego dnia. Możesz jeszcze gubić się w rozkładzie firmy, nie wiedzieć gdzie co konkretnie się znajduje. Za każdą odpowiedź grzecznie dziękuj i staraj się zapamiętywać zdobyte informacje.Nie ma nic gorszego niż pracownik krążący bez celu po biurze.

Następna ważna sprawa to nawiązywanie kontaktów

Przedstaw się jak największej liczbie osób. Postaraj się zamienić z nimi choć dwa zdania. W całym zespole znajdź sobie przyjaciela – przewodnika. Ta osoba pomoże ci przetrwać pierwsze, trudne dni w nowym miejscu.

Po piąte bądź bacznym obserwatorem

Pierwszego dnia skup się właśnie na bacznym obserwowaniu wszystkich współpracowników, no i oczywiście samego szefa. Dzięki temu lepiej poznasz nastroje panujące w firmie. Pierwsze dni pracy to na pewno nie czas na wydawanie kategorycznych opinii… Po prostu poznawaj swoich kolegów, swoje obowiązki i ciesz się nową pracą.

Po szóste poznaj dokładnie swoje obowiązki

Pierwszego dnia twój przełożony powinien na piśmie bądź ustnie określić twój zakres obowiązków oraz odpowiedzialności związanej z zajmowanym stanowiskiem. Bardzo często to co mamy zapisane na papierze odbiega od rzeczywistości, dlatego warto zapytać szefa czy ma wobec nas jakieś dodatkowe wymagania.

Zasady panujące w firmie

Kolejna niezwykle istotna  kwestia to niepisane zasady panujące w firmie. Zapytaj jak wygląda kwestia korzystania z wspólnej kuchni, jak zwracacie się do przełożonego, współpracowników – o takie drobiazgi, które mają przeogromny wpływ na atmosferę panującą w pracy…

Pamiętaj!

tego dnia zniknij dla świata wyłącz telefon, zapomnij o mediach społecznościowych. Pierwszy dziań w pracy to i tak ogromna dawka nerwów, nie potrzebujesz dodatkowych bodźców, które jeszcze bardziej by cię rozpraszały.

I na koniec porada: nie oceniaj nikogo zbyt pochopnie, aby samemu nie zostać tak ocenionym…Zdarza się, że ktoś nie przypadł nam do gustu pierwszego dnia. Nie skreślaj go od razu. Być może miał gorszy dzień… Pamiętaj, że każdemu z nas należy się druga szansa.

Polecamy również ciekawy poradnik jak przetrwać swój pierwszy dzień w pracy opracowany przez Grupę Impel dostawcy usług outsourcingowych. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com