Pielęgnacja samochodu – które procesy mają największy wpływ na efekt końcowy?

Aby karoseria samochodu prezentowała się dobrze przez długi czas, musimy włożyć w to nieco wysiłku. Lakier samochodowy praktycznie od momentu wyjazdu z salonu samochodowego jest nieustannie narażony na wiele czynników niszczących. Jeśli zaniedbamy pielęgnacje auta, bardzo szybko zacznie się ono prezentować dosyć kiepsko.

Na stan lakieru samochodowego wpływ ma wiele czynników, których nie jesteśmy w stanie uniknąć. Już samo powietrze wchodzi w reakcję z lakierem, który zaczyna matowieć i tracić na wyglądzie. Wszelkie zanieczyszczenia, jak piasek, kurz, brud uliczny również osadzają się na karoserii i powodują stopniowe uszkadzanie lakieru. Nie bez wpływu na karoserię jest również promieniowanie słoneczne, kwaśne deszcze, sól drogowa czy nawet odśnieżanie auta w zimie. Pamiętajmy również, że spore znaczenie ma sposób pielęgnacji karoserii. Jeśli korzystamy z myjni automatycznych, które mają duże, mocne szczotki, będzie to kiepsko wpływało na karoserię i powodowało powstawanie kolejnych zarysowań. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie więc mycie ręczne.

Ręczne mycie samochodu

Jeśli chcemy, aby lakier przez długi czas prezentował się nienagannie, warto auto myć regularnie, usuwać wszelkie zanieczyszczenia i zabrudzenia, a także reagować nawet na niewielkie rysy. Najlepsze jest mycie ręczne przy użyciu miękkich gąbek czy ściereczek, a także profesjonalnego szamponu do karoserii. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest mycie na dwa wiadra. W jednym powinien znajdować się rozcieńczony szampon, a w drugim czysta woda, w której za każdym razem będzie można wypłukać gąbkę z drobinek piasku i kurzu, które będą osadzały się w trakcie mycia. Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest również woskowanie samochodu, które tworzy na karoserii powłokę ochronną. Dzięki niej auto będzie chronione przed wpływem czynników z zewnątrz.

Warto pomyśleć o trwałych powłokach

Aby zabezpieczyć lakier samochodowy na długi czas i nie musieć obawiać się każdorazowych zabrudzeń, dobrze jest również zainwestować w profesjonalne, trwałe powłoki, które świetnie chronią i sprawiają, że lakier prezentuje się nienagannie przez długie lata. Jednym z rozwiązań może być powłoka ceramiczna, która jest mocna, trwała, odporna na zarysowania i uszkodzenia. Nałożenie takiej powłoki to koszt kilku tysięcy złotych, gdyż wymaga pracy profesjonalistów. Jest to więc opcja, która dobrze sprawdza się w przypadku bardziej luksusowych samochodów. Nieco tańszym rozwiązaniem może być kevlar, czyli powłoka, którą można nałożyć samodzielnie. Kevlar jest specjalnym polimerem, który uważany jest za jeden z najtwardszych materiałów. Często jest stosowany w trakcie produkcji hełmów, kasków czy kamizelek kuloodpornych, co świadczy o jego wyjątkowej trwałości. Powłoka kevlarowa na lakierze samochodowym to sposób na trwałość i efektowny wygląd lakieru na długi czas. Wybór rozwiązań, jeśli chodzi o ochronę lakieru jest dosyć spory – można więc bez trudu znaleźć rozwiązanie, które będzie idealnie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com