Perfumeria i jej tajemnice – zapachy, alergie, sposób przechowywania

Martwisz się o alergię i zastanawiasz się, czy jest ona spowodowana nowymi perfumami? Jeśli wystąpi wysypka, zaczerwienienie lub swędzenie, kaszel lub problemy z oddychaniem i ustaliłeś związek z konkretnymi perfumami (lub wszystkimi perfumami), być może będziesz musiał całkowicie ich unikać lub znaleźć inny sposób na cieszenie się zapachem.

Osoby, które mają alergiczną reakcję skórną na perfumy, mogą spryskać wewnętrzny brzeg ubrania, spód klapy lub spryskać wacik i włożyć go do kieszeni – aby nie rezygnować całkowicie z wszystkich wspaniałości, jakie ma do zaoferowania perfumeria online.

Jeśli chcesz nadal używać perfum, a Twoja skóra na nie reaguje, możesz otrzymać skierowanie do dermatologa, który przeprowadzi testy płatkowe, aby ustalić, który alergen / alergeny występujące w perfumach mają na Ciebie wpływ. Obecnie przepisy wymagają od producentów umieszczania na zewnętrznym pudełku listy znanych alergenów – linalolu, geraniolu, metoksycynamonianu itp. Nie oznacza to, że będziesz na nie uczulony – zdecydowana większość ludzi nie jest – ale możesz być na nie uczulony. Ta lista przynajmniej pozwala ludziom uniknąć składników, o których wiedzą, że na nie tak reagują.

Czy perfumy zawsze pachną tak samo?

Jeśli jakiś składnik zostanie sklasyfikowany jako potencjalny alergen – mogą się zdarzyć dwie rzeczy: można go całkowicie zakazać lub ograniczyć procentowo, aby zminimalizować ryzyko reakcji podatnego użytkownika perfum.

W takim przypadku perfumy mogą zostać „poprawione” przez producenta. W niektórych przypadkach proces zwany „frakcjonowaniem” – który umożliwia producentom składników usunięcie alergennej cząsteczki nuty zapachowej, pozostawiając resztę w stanie nienaruszonym – może pozwolić na dalsze stosowanie tego składnika.

Przykład: mech dębowy – nieoceniony w tworzeniu szyprowej rodziny perfum – został ograniczony. Ale niektórzy producenci zamiast niego używają „frakcjonowanego” mchu dębowego. „Jednak frakcjonowanie składnika pozostawia„ dziurę – i można odczuć, że czegoś brakuje. Tutaj rozwiązaniem na wypełnienie sensorycznej „dziury” w mchu dębowym okazało się być dodanie odrobiny – wierzcie lub nie – selera. Reszta z nas nie jest w stanie tego dostrzec – ale nadało to zaokrągloną jakość tej tak istotnej nucie, której producent potrzebował, aby przywrócić klasyczne dzieło do dawnej, długotrwałej świetności. Czasami jednak perfumy mogą się zmienić, ponieważ firma, która je produkuje, jest kupowana przez inną, a skład zmienia się.

Czy perfumy mają datę ważności?

Perfum z pewnością nie będzie trwać wiecznie – ale prawidłowe przechowywanie buteleczki pomoże zachować jakość i żywotność twoich perfum. Najważniejsze jest, aby trzymać go z dala od światła i ciepła – więc łazienka lub słoneczna toaletka nie są miejscem na twoją skrytkę zapachową! Wyższe temperatury wpływają na górne nuty zapachu. Jeśli masz ciemną szafkę do przechowywania perfum lub szufladę, to świetnie. Najlepiej przechowywać w pudełku lub – jeśli używasz szuflady – zawinąć butelki w szalik, a nawet plastik, choćby wyglądało to nieatrakcyjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com