Papier vs. plastik – który materiał lepszy do opakowań?

UE prowadzi coraz bardziej restrykcyjną politykę wobec opakowań plastikowych. Więc wydawać by się mogło, że odpowiedź na pytanie zawarte w tytule jest oczywista. Jednak w praktyce oba materiały mają swoje zalety i wady.

Czy plastik jest tak zły?

Plastik posiada trzy najważniejsze zalety: jest lekki, tani i wytrzymały. I właśnie tym zaletom zawdzięcza swoją popularność. Wady? Plastikowe opakowania, o ile nie są wykonane z plastiku biodegradowalnego lub nie zostały poddane recyklingowi, trwale zaśmiecają środowisko. Dlatego przy zamawianiu plastikowych opakowań warto uwzględnić aspekt środowiskowy i o ile to możliwe, wybierać opakowania biodegradowalne. Aktualnie zależy to od dobrej woli i ekologicznej świadomości przedsiębiorcy zamawiającego opakowania. Jednak widoczny jest też trend, polegający na prawnym ograniczaniu stosowania jednorazowych opakowań plastikowych. Dlatego za kilka lat stosowanie opakowań z biodegradowalnego plastiku może stać się po prostu koniecznością.

Papier – czy jest taki dobry?

Papier przewyższa plastik w dwóch kwestiach – łatwości recyklingu i biodegradowalności. Do tego w Europie system przetwarzania odpadków papierowych jest dobrze rozwinięty i dlatego nietrudno o opakowania papierowe powstałe w większości lub w całości z odzyskanego surowca. Dzięki temu można poradzić sobie z głównym problemem ekologicznym związanym z papierowymi opakowaniami – zużywaniem zasobów leśnych.

Wadą opakowań papierowych jest ich mniejsza odporność w porównaniu do opakowań plastikowych, dlatego na przykład torby papierowe są stosowane głównie w sprzedaży stacjonarnej, natomiast w przypadku sprzedaży wysyłkowej trzeba już sięgać po pudełka kartonowe lub tekturowe. Mają one większą masę niż opakowania plastikowe, co wpływa na koszty wysyłki. A w przypadku sprzedawców wysyłających setki przedmiotów rocznie ta niewielka różnica może mieć finalnie duże znaczenie przez pojawienie się efektu skali.

Ze względu na kwestie środowiskowe dobrze jest jednak skupić się na opakowaniach papierowych. Na rynku istnieje ogromny wybór rozmaitych modeli i rozmiarów, począwszy od najpopularniejszych pudełek kartonowych i fasonowych, poprzez torby, skończywszy na kopertach, papieropakach, opakowaniach typu doypack i tubach. Dodatkową zaletą jest estetyczny wygląd samego papieru w porównaniu z “pospolitym” materiałem, jakim jest plastik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com