W każdym magazynie występuje przepływ towarów. Najczęściej w tym celu wykorzystywane są wózki widłowe. Coraz częściej firmy decydują się na automatyzację poszczególnych obszarów łańcucha dostaw. Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Rozwiązanie, które nawiązuje do prawa fizyki, które na potrzeby nauki zdefiniował w XVII wieku Isaac Newton. Powszechne prawo ciążenia, jest wykorzystywane do projektowania systemów transportowych, których podstawę stanowią przenośniki rolkowe grawitacyjne.
Jak działa przenośnik rolkowy grawitacyjny
Przenośnik rolkowy grawitacyjny pozwala na transportowanie palet, pudełek, paczek bezpośrednio na rolkach. Przenośniki rolkowe są zbudowane z długiej, stalowej konstrukcji, gdzie rolki zamontowane są w osiach i przymocowane do ramy. System musi być być zainstalowany pod kątem, żeby produkty przemieszczały się z jednego końca do drugiego za pomocą siły grawitacji. Z kolei przenośniki rolkowe napędzane posiadają silnik i możliwa jest ich pełna konfiguracja w poziomie.
Stopień nachylenia jest dostosowany zazwyczaj do ciężaru palety. Tarcie jest niewielkie, a co za tym idzie sam obrót nie wymaga dużej siły. Konstrukcja jest bardzo łatwa w obsłudze oraz konserwacji. Rozpowszechnienie zawdzięczają swojej uniwersalności. Pozwalają na swobodny transport palet, skrzyń drewnianych, metalowych koszy, kanistrów magazynowych, długich materiałów, stalowych puszek czy też bębnów.
Rolkowa spirala grawitacyjna
Spirala grawitacyjna to szczególny typ przenośnika rolkowego grawitacyjnego. Pozwala na oszczędność powierzchni magazynowej, a co za tym idzie jest szczególnie pożądanym rozwiązaniem wszędzie, gdzie metr kwadratowy budynku jest drogi. Swoim kształtem przypomina muszę ślimaka i jest szczególnie popularna w przypadku występowania antresoli magazynowej lub innej konstrukcji pionowej.
A może przenośniki rolkowe napędzane?
Przenośnik rolkowy grawitacyjny posiada niewątpliwie wiele zalet. Możliwość osiągania wysokich prędkości transportowych, cicha praca czy też możliwość skutecznego przenoszenia ładunków na duże odległości, ale ma również oczywiste ograniczenia. Dla kogoś kto szuka nowoczesnego rozwiązania, ma świadomość konieczności poniesienia kosztów, ale jest też pewny oczywistego zwrotu z inwestycji, najlepszym rozwiązaniem będą przenośniki rolkowe napędzane. Oferują one większą elastyczność oraz wysoką kontrolę na przepływem towarów. Z tego powodu są idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnych magazynów e-commerce, gdzie sprawny i wysoce kontrolowany proces kompletacji zamówień to absolutny priorytet.
Poznaj przenośnik rolkowy z napędem.
Przenośnik rolkowy z napędem w systemie transportu magazynowego składa się z sekcji, w ramach których poszczególne rolki są napędzane poprzez przypisany do danej sekcji silnik. Rolka napędzana elektrycznie obraca się transportując ładunek. Nie zachodzi w tym przypadku konieczność ustawiania systemu pod kątem.
Podstawowe zalety
- w przypadku uszkodzenia napędu jednej sekcji, wymianie lub naprawie podlega tylko ten wycinek systemu,
- z racji na niewielki tarcie przenośniki rolkowe napędzane zużywają relatywnie mało energii elektrycznej.
- niski moment obrotowy jest gwarantem bezpiecznego przepływu towarów,
- są w pełni sterowalne pod wieloma kluczowymi z punktu widzenia procesu logistycznego parametrami, jak choćby kontroli prędkości,
- podobnie jak przenośniki rolkowe grawitacyjne dają możliwość rozbudowy systemu.
Podstawowe wady
- system jest relatywnie mocno złożony i wymaga zatrudnienia doświadczonego dostawcy,
- co za tym idzie jest droższy w zakupie.