Otwierasz firmę? Zrób biznesplan!

Profesjonalny biznesplan to podstawa, jeśli chcesz rozwinąć swoją firmę. Jeśli chcesz rozwinąć skrzydła. Jeśli pragniesz osiągnąć sukces. Tak mówią specjaliści od ekonomii, ale w wielu ludziach, w wielu początkujących biznesmenach (a właściwie w wielu zaledwie właścicielach fajnych pomysłów na biznes – tak ich na początek nazwijmy) rodzi się mnóstwo wątpliwości dotyczących planu biznesowego.

Biznesplan wzbudza niepokój.

Ów dostojnie brzmiący biznes plan wzbudza niepokój. Rodzi wiele pytań, takich jak:

  • Czy naprawdę muszę pisać coś tak żmudnego i do czego jest mi to potrzebne?
  • Jak wygląda biznesplan?
  • Jak przygotować biznesplan?

Ok, zacznijmy więc od początku.

Co to jest plan biznesowy?

Profesjonalny biznesplan to dokument oceniający opłacalność projektu gospodarczego. To dokument składający się z opisu celów przedsiębiorstwa na tle uwarunkowań finansowych, technologicznych, marketingowych i rynkowych. Tworzony jest często w celu uzyskania wsparcia finansowego, na przykład dotacji unijnych.

Jak przygotować biznesplan?

A oto odpowiedź na pytanie – jak wygląda biznesplan?

Otóż składa on się 7 następujących części:

  1. Streszczenie przedsięwzięcia – ta część może powstać na końcu, kiedy o planie biznesowym będziesz wiedział znacznie więcej. Streszczenie obejmuje krótki opis pomysłu na biznes i określa cel powstania planu.Uwaga – ta część jest wizytówką i esencją projektu, ma za zadanie zachęcić do dalszego czytania.
  2. Charakterystyka firmy – w tym punkcie zawrzyj nazwę, przedmiot działalności i jego formę prawną, podaj pełne dane teleadresowe, opisz właścicieli, podaj misję i cele firmy.Uwaga – to również miejsce na pochwalenie się umiejętnościami, nagrodami, certyfikatami, doświadczeniem.
  3. Charakterystyka przedmiotu działalności – przedstaw cechy wyróżniające Twój produkt na tle konkurencji (pamiętając, że w koncepcji marketingowej produktem może być zarówno towar jak i usługa, czy nawet idea). Podaj pomysły na dystrybucję. Opisz technologię wytwarzania produktu
    Uwaga – nie zapomnij opisać faz cyklu życia Twojego wytworu, mając na uwadze to, że cykl życia produktu dzieli się na cztery etapy: wprowadzenie, wzrost, dojrzałość i spadek-schyłek.
  4. Zarząd i pracownicy – tutaj opisujesz doświadczenie i kwalifikacje kierownictwa oraz strukturę organizacyjną, podział obowiązków i sposób komunikowanie się w firmie.Uwaga – to punkt, w którym należy także uwzględnić politykę płacową.
  5. Konkurencja – to ważny element planu biznesowego i dla wielu jeden z najważniejszych. Opisujesz tutaj branżę oraz istniejące w niej tendencje, trendy, typy klientów oraz bariery wejścia na rynek i wyjścia z rynku.Uwaga – w tym miejscu robisz również analizę SWOT, czyli analizujesz mocne i słabe strony przedsięwzięcia oraz przedstawiasz szanse i zagrożenia rynku.
  6. Plan marketingowy – czyli strategia cenowa, koszt produktu, formy reklamy i promocji, sposób dotarcia do klienta.Uwaga – przedstaw też pomysły na kampanie reklamowe.
  7. Plan finansowy – omów cele przedsięwzięcia i terminy realizacji a także sposoby osiągnięcie celów.Uwaga – zanalizuj w tym punkcie również czynniki wpływające na realizację planu.

Jakie są zalety biznesplanu?

Profesjonalny biznesplan to zwiększona szansa na sukces, bo…

  • weryfikuje Twój pomysł
  • daje świadomość mechanizmów rynkowych
  • porządkuje zadania w przedsiębiorstwie
  • uświadamia mocne jak i słabe strony i daje możliwość pracy nad niedociągnięciami

Uwaga – jeśli jednak to, jak wygląda biznesplanjak napisać biznesplan przytłacza Cię zbytnio i nie czujesz się na siłach sporządzenia takiego planu, skorzystaj z usług doświadczonych doradców. Z pewnością jest to alternatywa generująca bardzo profesjonalny efekt i dużą skuteczność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com