Otwieram firmę – czy mam szansę na kredyt?

Zdecydowałeś się pracować na własny rachunek? Założenie firmy wymaga spełnienia kilku formalności i… pieniędzy na start. Czy bez oszczędności masz szansę rozpocząć działalność na rynku? Okazuje się, że tak.

Nie każdy spełnia się w pracy na etacie. Jeżeli praca od 8 do 16 nie przynosi ci satysfakcji, to nie powinieneś się zmuszać do jej wykonywania. Dziś masz większą szansę, aby prowadząc własną firmę, osiągnąć sukces. Z drugiej strony nie możesz jednak zapomnieć o konkurencji. Właśnie dlatego tak ważne jest to, abyś miał środki nie tylko na wyposażenie firmy, lecz także na reklamę. Czy masz szansę na kredyt?

Zmiana polityki banków – początkujący przedsiębiorca dostanie kredyt

Jeszcze kilkanaście lat temu młodzi przedsiębiorcy bez doświadczenia, historii kredytowej i zabezpieczenia w postaci np. nieruchomości, nie mogli liczyć na wsparcie banku. Ich wnioski o przyznanie kredytu zawsze były odrzucane – banki bały się, że niedoświadczony przedsiębiorca nie poradzi sobie z prowadzeniem firmy. Dziś, gdy osoby zainteresowane pracą na własny rachunek mogą skorzystać np. z bezzwrotnych dotacji przyznawanych przez urzędy pracy, polityka banków musiała zostać zmieniona.

Wśród banków udzielających kredyt od pierwszego dnia działalności znalazł się Idea Bank SA (https://www.ideabank.pl/kredyt-firmowy-na-start-od-1-dnia-dzialalnosci). Aby sprostać oczekiwaniom potencjalnych klientów, umożliwia on złożenie zainteresowanemu przedsiębiorcy wniosek przez internet. Dodatkowo przedsiębiorca nie musi dostarczać żadnych zaświadczeń z urzędów. Jeżeli chodzi o limit kredytu, to wynosi on 350 000 zł.

Czym się kierować przy wyborze kredytu, aby nie przepłacić?

Gdy brakuje ci doświadczenie w prowadzeniu firmy, nie jesteś również właścicielem nieruchomości, która mogłaby stać się zabezpieczeniem kredytu, musisz wiedzieć, że bank wypłacając ci pieniądze, ponosi wyższe ryzyko. Z tego względu tak ważne jest, abyś zapoznał się z warunkami oferowanymi przez poszczególne banki. Szczególną uwagę zwróć oczywiście na wysokość oprocentowania i dodatkowe koszty, które naliczą pracownicy banku.

Musisz wiedzieć, że współcześnie banki proponują więcej niż tylko kredyt. Przy wyborze produktu finansowego warto wziąć pod uwagę również dodatkowe korzyści. W przypadku Idea Banku SA proponującego klientom zaciągnięcie kredytu Na Start, klienci mogą liczyć na dostęp do intuicyjnej platformy Idea Cloud z aplikacją mobilną. Korzystając z niej, można m.in. wystawiać i przechowywać faktury. Dodatkowo klienci otrzymują dostęp do mobilnego wpłatomatu, co jest szczególnie korzystne z punktu widzenia tych, którzy prowadzą np. niewielki punkt handlowo-usługowy.

Co jeżeli nie kredyt?

Kredyt nie jest jedynym rozwiązaniem dla osób, które nie mają oszczędności, a chcą założyć firmę. Pamiętaj, że możesz rozważyć również opcję pożyczenia pieniędzy od najbliższych lub sięgnąć po pieniądze pochodzące z funduszy europejskich, a przeznaczone na wsparcie osób zainteresowanych stworzeniem sobie miejsca pracy.

Choć powyższe rozwiązania warto rozważyć, to pamiętaj, że ubiegając się o wsparcie z instytucji rządowych lub europejskich będziesz musiał przygotować bardzo długą listę załączników. To w połączeniu z koniecznością skrupulatnego rozliczenia środków może spowodować, że zamiast skoncentrować się na prowadzeniu biznesu, będziesz nieustannie wypełniał dokumenty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com