Konto oszczędnościowe czy fundusz inwestycyjny?

Dwie szkoły. Zupełnie odmienne, hołdujące innym zasadom. Ale mające ten sam cel – zyskać pieniądze. Choć formalnie oszczędzanie jest zyskiwaniem na niewydawaniu, ostatecznie i z niego otrzymujemy gotówkę, którą możemy dowolnie wydać, która wydaje się być nadprogramowa. Czy konto oszczędnościowe jest lepsze niż fundusz inwestycyjny?

Co daje fundusz?

Inwestując w fundusze możemy zyskać całkiem sporo. Wszystko oczywiście zależy od tego jak kształtuje się sytuacja finansowa, w jaki sposób działają mechanizmy rynkowe, jaki jest stan giełdy oraz ile zainwestujemy. Znaczenie może mieć także zamiana euro na chf czy wiele innych wskaźników. Jednak fundusz daje szansę na większy zysk w okresie dobrej koniuktury.

Na to, że otrzymamy coś więcej, niż tylko zwrot kosztów czy przeciwdziałanie stopie inflacyjnej. Z drugiej zaś strony, fundusze to także ryzyko straty pieniędzy. Wybierając bezpieczne fundusze, ewentualna strata będzie niewielka, natomiast wybierając agresywne fundusze akcji, strata może być zdecydowanie większa (nawet kilkadziesiąt procent w przypadku kryzysu).

Co daje konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to przede wszystkim bezpieczeństwo. To konto, które nie pozwoli nam stracić – ani całej sumy, ani na inflacji. Ma za zadanie przeciwdziałać stopie inflacyjnej i pozwolić na delikatny wzrost – ot choćby 2 złote z 2000 złotych. Mało? Oczywiście, jednak warto pamiętać, że to tylko leżące pieniądze. Nie dzieje się z nimi nic szczególnego, a one przynoszą nam zyski. Niby nasze, a jednak jakby za darmo. Konto jest więc niezależnie od zmian inwestycyjnych i daje gwarancje.

Jak znaleźć dobre konto oszczędnościowe?

Aby konto przyniosło zysk trzeba dokonać dobrego wyboru! Tylko najlepsze konta pozwolą na ochronę kapitału przed inflacją + ewentualnie na niewielki zysk ponad nią. Pomocne w wyborze mogą być rankingi kont oszczędnościowych (lub jeśli ktoś woli do rankingi lokat), które znaleźć można np. na blogu o oszczędzaniu pieniędzy – JakOszczedzic.pl.

Jak zarobić na inwestowaniu?

Na inwestowaniu można zarobić dużo, na oszczędzaniu w zasadzie zarobimy wyłącznie na pokonanie inflacji. Nie można za to na nim stracić, a na inwestowaniu owszem można i to sporo. Inwestowanie to np. zakup akcji danego podmiotu i liczenie na to, że jego wartość zyska na giełdzie. Wszystko ma tu znaczenie, a więc każdy element mechanizmów rynkowych. Ważne, aby mieć świadomość ryzyka.

Oszczędzanie czy inwestowanie?

Oszczędzanie pieniędzy np. na koncie oszczędnościowym można w pewnym sensie nazwać inwestycją. Pozwala bowiem na symboliczny zysk i pokonanie inflacji. Podstawią zaletą oszczędzania jest bezpieczeństwo. Z kolei zaletą inwestycji może być większy zysk (choć za cenę ryzyka). Co więc wybrać? Wyboru każdy musi dokonać samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com