Oszczędności – trudny temat

Szukasz oszczędności i nie masz pomysłu, gdzie je znaleźć? Poniżej kilka rad, które pozwolą odłożyć całkiem sporą sumę w każdym miesiącu.

Nigdy nie kupuj pod wpływem impulsu

Każdy zakup powinien być dokładnie przemyślany. W obecnych czasach zewsząd jesteśmy atakowani przez reklamy, które zachęcają do kupna nowego telewizora, samochodu, pralki itp. Łatwo poddać się presji i ulec namowom. Szczególnie, gdy w sklepie widzimy rewelacyjną promocję i to z ratami 0%. A może jeszcze ktoś z rodziny już kupił najnowszy model jakiegoś sprzętu i tym samym wzbudził naszą zazdrość. Trudno w takich warunkach znaleźć w sobie tyle samozaparcia, aby zrezygnować z pokusy. Jednak dla dobra własnego portfela i bezpieczeństwa naszych oszczędności, naprawdę warto zastanowić się dłużej, aby realistycznie ocenić, na ile ten produkt jest nam niezbędny, a na ile jest to jedynie nasza zachcianka. Na przykład, planując odświeżenie mieszkanie, sprawdź najpierw ceny w różnych sklepach, zobacz czy nie ma promocji lub wyprzedaży na stare kolekcje mebli. Czasami także warto zaczekać na wietrzenie magazynów, kiedy ceny spadają prawie 50 proc. w dół. Więcej o tym w artykule http://podajdalej.info.pl/news/jak-zaoszczedzic-na-remoncie-.html.

Jeszcze jednym sposobem na oszczędne i przemyślane zakupy jest zamawianie towarów w sieci. Prawie wszystkie e-sklepy mają opcję dodania produktu w koszyk, dzięki temu nie umknie nam, a do tego będziemy mieli czas, aby na spokojnie zastanowić się czy to dobra decyzja. Nie wspominając, że zakupy w sieci są zazwyczaj tańsze od tych w sklepie. Więcej o tym w artykule http://www.gazetafinansowa.net/zaoszczedzic-zakupach-sieci/.

Bądź podejrzliwy wobec wszelkich promocji

Najlepszym rozwiązaniem jest tworzenie listy zakupów i konsekwentne kupowanie tylko produktów z owej listy i to w ilościach zapisanych. Naprawdę nie ma sensu gromadzić zapasów, szczególnie produktów spożywczych, które przecież mają określoną datę ważności do spożycia. Może się okazać, ze nie jesteśmy w stanie wszystkiego przejeść i trzeba będzie coś wyrzucić. Poza tym, są to zupełnie niepotrzebnie wydane jednorazowo pieniądze. I kolejna kwestia, pamiętajmy, że nie zawsze owe promocje są tak naprawdę promocjami, a jedynie pewnymi trickami sprzedażowymi.

Staraj się jak najczęściej jeść posiłki domowe

Każdy lunch zjedzony w barze czy pizzerii to wydatek minimum 10 zł, a najczęściej to kwoty rzędu 15-20 zł, a nawet wyższe, jeżeli kupujemy jeszcze coś do picia. Wynika z tego, że tygodniowo możemy w ten sposób wydać nawet około 100 zł. Pomyśl, ile jesteś w stanie zaoszczędzić pieniędzy, przygotowując sobie posiłki w domu. Tłumaczenie, że brakuje czasu, jest szukaniem alibi. Zrobienie sałatki z kurczaka to kwadrans pracy. Równie szybko przyrządza się makaron, np. z brokułami i serem. W internecie można znaleźć naprawdę wiele przepisów na szybkie, tanie i smaczne jedzenie. Wystarczy trochę dobrej woli.

Podsumowując, jeżeli szukasz oszczędności, po prostu zacznij odkładać pieniądze. Wyznacz sobie jakiś cel, np. zgromadzenie środków na wycieczkę zagraniczną i ruszaj z jego realizacją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com