Oświetlenie przemysłowe bez tajemnic

Aby można stwierdzić, że oświetlenie przemysłowe zostało dobrze zaprojektowane i zostało prawidłowo wykonane, musi ono spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, przy zachowaniu komfortu pracy na poszczególnych stanowiskach, musi generować możliwie najmniejsze koszty dla przedsiębiorstwa. Nie powinno ono także przeciążać sieci energetycznej, bo to gwarantuje jego niezakłóconą pracę.

Do tych podstawowych wymogów trzeba także dodać, że lampy stosowane w halach produkcyjnych powinny mieć dużą wydajność, powinny współpracować z czujnikami ruchu, bo to zapewnia  ekonomiczne zużywanie prądu.

Wybierać więc należy oświetlenie w technologii LED, które gwarantuje oszczędne i bezawaryjne korzystanie z lamp przez długi okres. Oświetlenie przemysłowe powinno być dobrane do konkretnych wymagań poszczególnych stanowisk i całego zakładu.

Na halach produkcyjnych i w magazynach, które są miejscami pracy ludzi, mają zastosowanie przepisy Kodeksu Pracy, stawiające szczegółowe wymagania, które muszą spełniać systemy oświetleniowe.

Oprócz tego wielu pracodawców dodatkowo opracowuje niezbędne warunki, które muszą być spełnione na poszczególnych stanowiskach roboczych, w szczególności takie, jak: natężenie i kierunek światła, dopuszczalne migotanie czy wygląd barwy światła.

Wiadomo też, że przemysłowe systemy oświetleniowe nie mogą wpływać na stan materiałów i towarów, nie mogą więc wydzielać zbyt wielkiej ilości ciepła. Oprawy przemysłowe muszą być tak dobrane, aby światło nie męczyło wzroku pracowników, bo to może mieć niekorzystny wpływ na wydajność pracy.

Oprawy przemysłowe

Obecnie wykorzystuje się głównie technologię LED, dzięki której światło osiąga pełny strumień tuż po włączeniu i bardzo dobrze odwzorowuje kolory. Lampy wykonane w technologii LED nie zawierają rtęci i ołowiu, przez co są bezpieczne dla ludzi.

Są energooszczędne, zmniejszają koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa, choć w pierwszym momencie nie jest to dostrzegalne, bo ceny tego typu opraw są nieco wyższe niż tych, które wykorzystują starą technologię.

Oprawy mogą posiadać różne, dodatkowe zabezpieczenia w postaci filtrów lub innych wzmocnień, takich jak: hartowane szyby czy też siatki ażurowe, które efektywnie chronią powierzchnię przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi, a o te bardzo łatwo na halach produkcyjnych czy magazynowych. Wszystkie lampy przemysłowe powinny się charakteryzować dużą odpornością na wilgoć, co musi być potwierdzone wysokimi wartościami IP.

Nowości w obszarze oświetlenia przemysłowego

Haloprism łączy w sobie technologię wielopunktowych modułów LED o wysokiej wydajności z dynamicznym działaniem optyki ze szkła pryzmatowego. Doskonałe efekty świetlne, ograniczenie olśnienia i kontrolowane emitowanie światła, to cechy, których nie można nie zauważyć.

Użytkownik może wybierać różne charakterystyki rozsyłu światła w zależności od swoich potrzeb. Tego typu lampy mogą być stosowane w fabrykach, na halach sportowych, w sklepach wielkopowierzchniowych, a nawet na dworcach kolejowych.

Dużą energooszczędność zapewnia oprawa I-Beam LED, która jest znakomitą alternatywą dla oświetlenia fluorescencyjnego. To świetne rozwiązanie, które dobrze się sprawdza wszędzie tam, gdzie do tej pory stosowano stare oprawy świetlówkowe.

Tu trzeba też wspomnieć o oprawie LED Proteon SL, którą zaprojektowano  z myślą o wykorzystaniu w tak zwanych liniach świetlnych, stosowanych najczęściej w pomieszczeniach z rzędami regałów.

Więcej nowoczesnych opraw przemysłowych zamieszczono na www.zpue.pl. Tu też znajdziesz fachowców, którzy doradzą, jak zaprojektować najefektywniejsze oświetlenie w Twoim miejscu pracy.

Polecmay:
Co warto wiedzieć o napędach elektromagnetycznych?
Nowoczesne urządzenia wykorzystywane w przemyśle i nie tylko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com