Optymalny dobór mediów w strategiach reklamowych średnich i dużych przedsiębiorstw

Reklama jest dźwignią handlu. Ta doskonale znana wszystkim maksyma w XXI wieku, który już określany jest mianem „cyfrowego”, jest jak najbardziej aktualna. Średnie i duże przedsiębiorstwa, muszą optymalizować swojego kampanie reklamowe w ten sposób, aby przy jak najmniejszym nakładzie finansowym przynosiły jak największe zyski. Taka optymalizacja nie jest prosta, a należy ją zacząć od określania, czego tak naprawdę potrzebujemy.

Bardzo dużym problemem w promocji dużych i średnich przedsiębiorstw są oczywiście finanse. Często jest to problem, którego nie można pokonać z dnia na dzień. Stąd strategie reklamowe muszą być oparte o realny budżet, który w tego rodzaju firmach praktycznie decyduje o wszystkim.

Z różnych badań wynika, że wśród przedsiębiorców panuje opinia, że najskuteczniejszą formą reklamy, a także najbardziej korzystną pod względem ceny jest reklama internetowa. Wiele osób zapyta również o możliwość reklamy w innych kanałach: prasie, radiu i telewizji.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie media są najlepsze do reklamy naszej firmy, musimy ustalić, co tak naprawdę chcemy osiągnąć i do kogo kierowana jest nasza oferta. Takie działanie bardzo pomaga.

Reklama, a może budowanie wizerunku marki?

Jednym z częstych błędów, który popełniają przedsiębiorcy jest inwestowanie w rozwiązania, które są stosunkowo drogie i nie przynoszą pożądanych efektów. To prosty krok do tego, aby zainwestowane środki zmarnotrawić. Dobrym przykładem są zbyt często wyświetlane reklamy telewizyjne i radiowe, które zamiast zachęcać do kupowania, zniechęcają do marki lub produktu.

Zamiast angażować często bardzo duże środki finansowe w agresywna reklamę telewizyjną i radiową, przedsiębiorcy powinni zainwestować w budowanie wizerunku. Jest to rozwiązanie długotrwałe, ale bardziej opłacalne. Bycie pozytywnie kojarzonym jest dużo bardziej prestiżowe. Promocja własnych produktów i usług za pomocą różnych mediów może wykreować wizerunek firmy, jako eksperta w swojej branży.

Telewizja, prasa i radio – kanały dla potentatów?

Informacje o serialachPowszechnie panuje opinia, że trzy wymienione wyżej sposoby reklamy są najdroższe. Jest w tym dużo prawdy. Rozważając wykorzystanie tych właśnie kanałów reklamy warto zwrócić uwagę na koszty, które trzeba ponieść oraz ewentualne profity. Pamiętajmy, że tego rodzaju strategie reklamowe muszą być przygotowane przez agencje, które mają doświadczenie w tworzeniu reklam telewizyjnych i radiowych, a także w grafice. Współpraca z zewnętrznymi firmami generuje przychody, ale najpierw trzeba brać pod uwagę koszty operacyjne, które musimy ponieść, aby reklama w ogóle się ukazała.

Co więc składa się na całkowity koszt reklamy? Przede wszystkim:

– wynajęcie specjalistycznej firmy, np. agencji reklamowej, domu mediowego,
– opracowanie koncepcji,
– stworzenie scenariusza,
– wykonanie ewentualnych rekwizytów,
– montaż reklamy,
– rodzaj medium (lokalne czy ogólnokrajowe),
– wielkość reklamy (w przypadku prasy),
– długość reklamy (w przypadku radia i telewizji),
– częstotliwość nadawania reklamy,
– pora emisji (topowe godziny, przed ważnymi wydarzeniami politycznymi, sportowymi itp.).

Podsumowując, zalety emisji reklam w prasie, mediach oraz telewizji, dla firm z sektora MŚP oraz większych przedsiębiorstw mogą być bardzo duże, ale strategia promocji musi być przemyślana. Tylko wtedy osiągniemy wzrost sprzedaży oraz zbudujemy wizerunek danej marki.

Internet – medium poruszające masy

Reklama firmy w globalnej sieci może być powiązana bezpośrednio z budowaniem własnej marki. To ogromna zaleta, którą posiadają kampanie prowadzone w Internecie. Obecny rozwój sieci, a zwłaszcza mediów społecznościowych daje praktycznie nieograniczone możliwości promocji, w tym tę nieocenioną – szansę na interakcję z własnymi użytkownikami.

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają zalety, jakie płyną z faktu promowania się w Internecie. Inwestują więc w nowoczesne, responsywne strony www, reklamy AdWords wparte działaniami content marketingowymi oraz social media.

Takie synergiczne działania, które są prowadzone chociażby przez dom mediowy Vamos Media mogą dać w stosunkowo krótkim czasie duże efekty. Co więc przemawia za tym, aby inwestować w kampanie internetowe?

Powodów jest co najmniej kilka:

– cena: akceptowalna dla przedsiębiorstw,
– niskie koszty operacyjne, dzięki współpracy z odpowiednim domem mediowym,
– praktycznie nieograniczone możliwości promocji,
– możliwość stałej kontroli budżetu,
– często natychmiastowe, mierzalne efekty działań,
– możliwość sprawnego informowania o produktach i usługach,
– szansa na neutralizację negatywnych opinii,
– możliwość interakcji z klientami poprzez social media.

Ustalając strategię reklamową dla swojego przedsiębiorstwa warto korzystać z pomocy agencji mediowych, które mają doświadczenie i potrafią dobrać kanały promocji, uwzględniając osobiste preferencje klienta, jego oczekiwania oraz możliwości finansowe.

Kampanie internetowe, budujące wizerunek firmy oraz reklamy w prasie oraz innych kanałach można oczywiście ze sobą łączyć. Ważne, aby robić to umiejętnie i nie narazić firmy na niepotrzebne wydatki. Dobra strategia reklamowa, oparta na realnym budżecie oraz zaplanowana, od początku do końca na pewno pozytywnie wpłynie na odbiór firmy przez szersze grono potencjalnych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com