Leasing samochodowy jest najczęstszą formą finansowania aut w małych i średnich firmach. Nic w tym dziwnego – jest to wyjątkowo korzystna opcja, która pozwala wrzucić koszty raty leasingowej w koszty prowadzenia działalności. Można też dysponować czterema kółkami bez konieczności wydawania środków na zakup samochodu za gotówkę.
Wybierając leasing samochodowy, warto zwrócić uwagę na wiele czynników. Bez względu na to, czy jest to Fiat leasing czy jakakolwiek inna marka, na początku dobrze jest zapoznać się z ofertą co najmniej kilku różnych firm leasingowych. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie są różnice w poszczególnych ofertach i jak wyglądają szczegóły umowy. W poszukiwaniu dobrego leasingu niekoniecznie trzeba brać pod uwagę wyłącznie firmy z naszej okolicy – równie dobrze możemy zdecydować się na ofertę firmy z drugiego końca kraju. W dzisiejszych czasach można bowiem praktycznie wszystkie formalności załatwić online.
Zmienne czy stałe oprocentowanie?
W czasie decydowania o konkretnej ofercie leasingowej, warto zwrócić uwagę na oprocentowanie. Podobnie, jak w przypadku kredytu, możliwe jest oprocentowanie stałe lub zmienne. Jeśli zdecydujemy się na oprocentowanie stałe, możemy mieć pewność, że rata będzie niezmienna w całym okresie trwania umowy. Z początku może być jednak nieco droższa. W przypadku zmiennego oprocentowania, stopa procentowa jest z początku tańsza, co niektórych leasingobiorców wyjątkowo cieszy. Jednak przez cały okres trwania umowy mamy poczucie niepewności, gdyż nie wiemy, czy nagle wysokość raty nie podskoczy przy kolejnej płatności. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto więc rozważyć wszystkie korzyści, wady i zalety każdej z opcji. Choć na pierwszy rzut oka oprocentowanie stałe wydaje się bardziej korzystne i stabilne, oferty w tym segmencie są dosyć słabe, dlatego też większość leasingobiorców decyduje się na oprocentowanie zmienne, które jest korzystne, ale też ryzykowne.
Różne formy leasingu
Osoby, które decydują się na leasing, muszą też już na wstępie wybrać, czy interesuje je leasing operacyjny czy finansowy. Są to dwa rozwiązania, które pod wieloma względami są do siebie dosyć podobne, jednak mają też sporo różnic. Leasing operacyjny bardziej przypomina wynajem czy dzierżawę, natomiast leasing finansowy jest przeznaczony dla tych klientów, którzy po zakończeniu umowy leasingowej chcą kupić samochód. Mogą to wtedy zrobić dużo taniej niż normalnie. Zanim w ogóle zdecydujemy się na leasing, trzeba też ocenić, czy nie będą bardziej korzystne inne formy finansowania. W ostatnich latach dosyć popularne są auta na abonament, czyli wynajem długoterminowy. Możliwości takiego wynajęcia samochodu z roku na rok są coraz większe, gdyż nieustannie powstają nowe wypożyczalnie. Zarówno leasing, jak i wynajem pozwalają firmie mieć do dyspozycji efektowne, eleganckie i sprawne auto, którego nie trzeba kupować, ubezpieczać ani ponosić wielu dodatkowych kosztów eksploatowania samochodu.