Kredyt konsolidacyjny pozwala na obniżenie comiesięcznych zobowiązań i łatwiejsze zarządzanie firmowym budżetem. Można więc powiedzieć, że konsolidacja zapewnia oszczędność pieniędzy i czasu, ale pod warunkiem, że dobrze wybierzemy ofertę kredytową. Od czego będzie zależeć wysokość comiesięcznych rat? Jak wyglądają kwestie oprocentowania kredytu konsolidacyjnego? Sprawdzamy!
Oprocentowanie kredytu – co to jest?
Oprocentowanie kredytu jest jednym z głównych parametrów oferty kredytu konsolidacyjnego. To nic innego, jak procentowy wyznacznik kosztu, jaki poniesiemy w związku z zaciągniętym kredytem i jaki zostanie nam doliczony w odpowiednich proporcjach do miesięcznych rat zobowiązania. Od wysokości oprocentowania uzależniona jest wysokość rat, jakie będziemy musieli spłacać oraz całkowity koszt kredytu. Co to dla nas oznacza? Im wyższe oprocentowanie będzie miał kredyt konsolidacyjny, tym mniej korzystna dla nas oferta, ponieważ będziemy musieli oddać o wiele więcej, niż pożyczyliśmy. Niestety oprocentowanie kredytu jest tym parametrem, który zwykle nie podlega negocjacji, dlatego przy wyborze instytucji finansowej, należy mieć świadomość, na co się decydujemy.
Od czego zależy oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego?
Na oprocentowanie kredytu składa się marża banku oraz stopa referencyjna. Marża stanowi procentowo określony zysk, jaki bank uzyska, udzielając nam kredytu konsolidacyjnego. Mówiąc wprost – marża jest procentem, jaki zarobi bank na udzielanym kredycie. Stopa referencyjna, nazywana także stopą bazową, jest ustalaną przez rynek międzybankowy stopą procentową danej transakcji. Stawka referencyjna jest podstawą oprocentowania różnego typu kredytów. Na polskim rynku międzybankowym stopą bazową kredytów złotowych jest WIBOR, w kredytach dewizowych (w obcej walucie) LIBOR i EURIBOR. Na stawkę referencyjną nie ma wpływu ani bank, ani kredytobiorca. Jej wartość zmienia się cykliczne (z reguły zmienia się co trzy miesiące) i wpływ na to ma przede wszystkim działalność Rady Polityki Pieniężnej. Za to marża nie ma stałej i określonej wartości rynkowej, więc jej wysokość może być bardzo różna. Najczęściej wysokość marży uzależniona jest od preferencji kredytodawcy, ale co ważne, marża nie ulegnie zmianie w okresie kredytowania.
Oprocentowanie a RRSO
Niezwykle ważnym wskaźnikiem jest również RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, który uwzględnia takie koszty jak prowizje, marże banków oraz inne opłaty, jakie poniesiemy, zaciągając dany kredyt. W tym miejscu jednak warto zauważyć, że RRSO jest ustalana indywidualnie dla każdego klienta. Co to oznacza dla nas? Wysokość RRSO będzie uzależnione od zdolności kredytowej naszej firmy oraz warunków, na jakich zostanie udzielony nam kredyt konsolidacyjny. Dlatego, zanim zdecydujemy się go zaciągnąć, powinniśmy ustalić, jakiego wsparcia będziemy potrzebować, a następnie poprosić różne instytucje finansowe o przygotowanie dla nas oferty. Na tej podstawie szybko ustalimy, która oferta jest dla nas najkorzystniejsza.
Tekst opracowany wspólnie ze stroną https://www.habza.com.pl/.