Opiekunka osób starszych w Niemczech! Co warto wiedzieć?

Opiekunka osób starszych to zajęcie nie tylko dość popularne, wśród Polek szukających pracy w Niemczech, ale również niezwykle odpowiedzialne i wymagające. Przed podjęciem tego zajęcia, warto zapoznać się z jego specyfikacją, tak, aby wiedzieć, czego spodziewać się na miejscu i czy to przede wszystkim praca dla nas. To zdecydowanie warto wiedzieć!

Opiekunka osób starszych – predyspozycje i wymagania.

Praca opiekunki seniora nie jest zajęciem przeznaczonym dla każdego. Powinny ją wykonywać osoby, które charakteryzuje empatia, cierpliwość, odporność na stres oraz ci, którzy ciężkiej pracy się nie boją. Dosłownie jest to opieka 24 godziny na dobę. Seniora trzeba umyć, nakarmić i ubrać, ale to nie wszystko. Sporą odpowiedzialność niesie również ze sobą wypełnianie zaleceń lekarskich, np. jeśli starsza osoba jest schorowana i bierze leki, ważne, aby przyjmowała je regularnie, więc nie można o żadnej dawce zapomnieć, bo może się to skończyć tragicznie. Ponadto oprócz pomocy w codziennych czynnościach, senior potrzebuje wsparcia duchowego, a to oznacza rozmowy i ruch na świeżym powietrzu. I jeszcze jedno. Bywa, że osoba starsza (choć nie zawsze) ma nadwagę, a przy tym nie do końca jest sprawna. Będzie to wiązało się z podnoszeniem jej, sadzaniem na wózek inwalidzki, zatem osoba, która podejmuje się takiej pracy, musi być w dobrej kondycji fizycznej.

Wynagrodzenie

Zakres obowiązków i odpowiedzialność opiekunki są spore, ale osobom, które z natury lubią zajmować się innymi, w tym przypadku seniorami, trudy tego zawodu może osłodzić wynagrodzenie. Opiekunka w Niemczech zarobi nawet 1500 euro na rękę. O takich pieniądzach w Polsce może tylko pomarzyć. Tak, jak i w innych zawodach, przysługuje jej również urlop. W takim przypadku agencja wysyła w zastępstwie inną osobę, nie pozostawiając seniora bez opieki. Więcej szczegółowych informacji na temat samego zatrudnienia, wysokości wynagrodzenia i innych korzyści udzielą wykwalifikowani doradcy, zajmujący się organizowaniem zagranicznych wyjazdów. Warto zajrzeć tutaj avoria.com.pl.

Język i kwalifikacje

Ponieważ praca opiekunka seniora polega między innymi na komunikacji z osobą starszą, znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym jest po prostu niezbędna. Co do kwalifikacji, nie ma obowiązku posiadania kierunkowego wykształcenia (np. pielęgniarstwa, albo pokrewnego), ale rekrutujący biorą pod uwagę doświadczenie. Zatem przed złożeniem aplikacji najlepiej podszkolić język niemiecki ( dotyczy osób, które nie znają tego języka) i udokumentować informacje na temat potrzebnego doświadczenia. Opieka nad osobą starszą w rodzinie, też ma znaczenie, nie musi być to praca na tym stanowisku w Polsce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com