Na czym polega opieka informatyczna jako outsourcing IT?

Firma nie musi decydować się na zatrudnienie własnego informatyka. Obsługę IT można powierzyć także zewnętrznym firmom w ramach outsourcingu.

W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej firm wykorzystuje do swojej działalności komputery oraz internet, coraz większe znaczenie ma fachowa opieka informatyczna. Właściwa konfiguracja, zarządzanie IT, a także serwis wtedy, gdy jest on niezbędny, pozwalają firmom na skuteczną realizację swoich celów.

Opiekę informatyczną w firmie może sprawować zatrudniony w niej informatyk. Ze względu na wysokie koszty takiego rozwiązania nie decyduje się na niego jednak tak wielu przedsiębiorców, szczególnie w sektorze MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw. Jest jednak alternatywne rozwiązanie – to outsourcing IT, który gwarantuje dostęp do pełnej palety usług informatycznych w przystępnych cenach.

Na czym dokładnie polega opieka informatyczna oferowana jako outsourcing IT? Jakie są głównie zalety tego typu rozwiązania? W końcu, jak wybrać dobrą firmę oferującą outsourcing informatyczny?

Outsourcing IT – kompleksowa obsługa informatyczna

Outsourcing to jeden z najpopularniejszych modeli świadczenia usług pomiędzy podmiotami biznesowymi, czyli w modelu B2B. W tym przypadku jedna firma oferuje drugiej dostęp do odpowiednich zasobów – pracowników, usług, zaplecza.

Najczęściej outsourcing kojarzy się z usługami w ramach rachunkowości i księgowości, sprzątania czy też transportu, ale rosnącym zainteresowaniem cieszy się również outsourcing IT, który polega na świadczeniu kompleksowych usług informatycznych na rzecz firmy.

Współpraca polega wówczas na dostarczaniu usług informatycznych w wybranym zakresie, zgodnie z umową. Firma informatyczna zapewnia drugie opiekę informatyczną, która pozwala jej na skoncentrowaniu się na swojej działalności – bez obaw o niebezpieczeństwo w obszarze IT, na przykład pod kątem sprawności sprzętu, właściwej konfiguracji oprogramowania czy działania sieci.

Opieka informatyczna tego typu rekomendowana jest głównie dla tych firm, które nie mogą pozwolić sobie finansowo na zatrudnienie własnego informatyka, lecz jednocześnie zależy im na sprawnej, bezpiecznej działalności pod kątem IT.

Jakie usługi obejmuje outsourcing IT?

Jak zostało wspomniane, outsourcing IT to włączać może szereg różnych czynności, które związane są z działalnością przedsiębiorstwa w obszarze IT.

Czynności te prowadzone są zarówno w firmie zlecającej outsourcing IT, jak również mogą być one realizowane przez telefon, czat on-line. Czas poświęcony na obsługę informatyczną jest zapisany w umowie. Można znaleźć w niej również informacje dotyczące czasu reakcji na zgłoszenia – opieka informatyczna w tym przypadku najczęściej dostępna jest przez 24 godziny na dobę.

W ramach outsourcingu IT można skorzystać z usług typu:

 • doradztwo informatyczne
 • zarządzanie obszarem IT w firmie
 • audyty informatyczne
 • szkolenia pracowników
 • dobór odpowiedniego sprzętu
 • instalacja i konfiguracja sprzętu
 • tworzenie i administracja sieciami komputerowymi
 • wdrożenia i integracje oprogramowania
 • serwis sprzętu
 • naprawy oprogramowania
 • tworzenie procedur bezpieczeństwa
 • backup – kopie zapasowe danych
 • ochrona przed atakami z internetu
 • projektowanie i prowadzenie stron WWW
 • reklama w internecie

Jak widać, opieka informatyczna może włączać wówczas pełną paletę czynności, które potrzebne są firmie wymagającej fachowej obsługi IT – niezależnie od jej wielkości oraz branży, w której działa.

Jak wybrać dobry outsourcing IT?

Obecnie, gdy outsourcing IT cieszy się rosnącym powodzeniem, przedsiębiorcy chcący skorzystać z tego właśnie rozwiązania mają do dyspozycji pełną gamę ofert. Jak dobrać tę najlepszą?

Przede wszystkim warto kierować się wtedy zakresem oferowanych usług, ich jakością, a także doświadczeniem firmy outsourcingowej w swojej branży. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na jej referencje i opinie.

W mieście Warszawa kompleksowy outsourcing IT dla klientów biznesowych oferuje firma ITCenter. Jej opieka informatyczna skierowana jest do wszystkich przedsiębiorców, którym zależy na uzyskaniu fachowego wsparcia w korzystnych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com