Okrągły czy kwadratowy? Wybieramy plafon sufitowy!

Do jakich pomieszczeń wybierane są płaskie lampy sufitowe? Przede wszystkim do tych, których wysokość zalicza się do niższych, mających około 2,5 metra. To tu cenny jest każdy wolny centymetr. A plafony na sufit to pewność, że nie będziemy obijać głową o oświetlenie, mając jednocześnie dobrze doświetloną przestrzeń. Bo omawiany produkt mimo, że najczęściej świeci za pomocą od jednej do trzech żarówek, to jest dostępny w wersjach z nawet piętnastoma źródłami światła lub więcej. Stosowane są tu też energooszczędne rozwiązania ledowe, które są przyjazne nie tylko dla środowiska, ale i dla naszych portfeli. Tylko jaki kształt lampy wybrać, by dobrze wyglądała w kuchni czy łazience?

Jak dobierać sufitowe plafony?

Zastanawiając się nad kształtem klosza naszego oświetlenia po pierwsze zwróćmy uwagę na to, jakie formy mają pozostałe elementy wyposażenia. Jeśli bowiem do łagodnych, obłych kształtów wybierzemy produkt o ostrych kątach, będzie się to po prostu wizualnie gryźć. Pamiętajmy też, że forma okrągła może optycznie zająć nieco więcej miejsca niż ta kwadratowa.

Do długich, wąskich holów, lepiej jest zdecydować się na mniejszy plafon sufitowyprostokątny czy kwadratowy. Wtedy stawiajmy na kilka sztuk rozmieszczonych symetrycznie, dzięki czemu cała przestrzeń będzie równomiernie rozjaśniona. W większych pomieszczeniach jako centralne światło może służyć model okrągły, o dużej średnicy.

Jakie elementy dodatkowe może mieć niska lampa sufitowa?

Pierwsza grupa akcesoriów dodatkowych to elementy dekoracyjne. Sam klosz, który najczęściej zrobiony jest ze szkła bądź tworzywa sztucznego, może być pokrywany warstwą matową, zmiękczającą światło. Niekiedy też posiada on też ozdobne żłobienia czy nadruki. Ciekawym akcentem są również kryształy doczepione do konstrukcji, dodające jej efektu glamour. Nie bez znaczenia jest tu kolor samej oprawy, do której produkcji używa się metalu, plastiku bądź drewna. Dwa pierwsze materiały potrafią lśnić złotem czy srebrem, zaś sufitowy plafon drewniany będzie najlepiej wyglądał w naturalnych barwach drewna.

Kolejny zbiór dodatków podnosi funkcjonalność lampy. W wersjach zewnętrznych docenimy obecność czujnika ruchu, który włącza i wyłącza oświetlenie badając obecność człowieka w okolicy. Czujnik zmierzchu analizuje z kolei natężenie światła i do niego dopasowuje czas pracy urządzenia. W domu zaś docenimy plafon na pilota. Ten mały produkt pomoże nam w uruchamianiu światła, zapewni też możliwość ściemniania i rozjaśniania czy zmiany barwy światła.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com