Ojcostwo jako pierwszoplanowa kariera mężczyzny?

Nie ulega wątpliwości, że rodzicielstwo jest ważną rolą w życiu człowieka, a świeżo upieczony tata przeżywa tą rewolucję w wyjątkowy sposób. Budowanie relacji z dzieckiem, rozbudzanie instynktu, którego ojcowie często zazdroszczą matkom, a także pogodzenie roli ojca z pracą zawodową to kwestie, które towarzyszą każdemu młodemu tacie. Jak połączyć wspomniane wyżej aspekty życia oraz czy ojcostwo może być dominującą rolą świeżo upieczonego ojca?

Ojcostwo w aspekcie kulturowym

Jeszcze kilka pokoleń temu rola ojca była jasno określona i precyzyjnie określała, że główną rolą ojca było zapewnienie stabilizacji materialnej swojej rodzinie. Obecnie trend ten uległ zmianie, dzięki czemu ojcowie są bardziej obecni w życiu i rozwoju swojej pociechy. Na szczęście na ulicach coraz częściej można spotkać ojców z wózkiem czy na placu zabaw.

Chęć aktywnego uczestnictwa w życiu dziecka niejako wymusza również zmianę swojej kariery zawodowej, dlatego też młodzi ojcowie coraz częściej zmieniają swoją karierę zawodową, aby mieć możliwość pełniejszego uczestnictwa w życiu dziecka. W tej sytuacji ojciec ma kilka możliwości do wyboru, dzięki czemu może realnie spędzać więcej czasu z rodziną.

Ojcostwo, a praca

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że ojcowie mają możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego, który wynosi dwa tygodnie do wykorzystania w ciągu pierwszych dwóch lat życia malucha. Nie jest to tak długa możliwość, jak w przypadku urlopu macierzyńskiego, jednak daje realne możliwości. Urlop rodzicielski zarówno w przypadku mamy jak i taty wykorzystywany jest zazwyczaj zaraz po urodzeniu dziecka i jest to najlepsza z możliwości.

Ojciec przez ten czas może nie tylko zapoznać się z trybem życia młodego człowieka, a także obowiązkami rodzica związanymi z opieką nad noworodkiem. Te dwa tygodnie mogą służyć także odciążeniu partnerki w codziennych obowiązkach oraz wzmocnieniu relacji z rodziną.

Co realnie daje taki urlop ojcowski?

Przede wszystkim każdy tata oprócz spędzenia czasu ze swoją nowo narodzoną pociechą może postarać się zmienić swój dotychczasowy tryb pracy. Chociaż nadal jest tak, że to ojciec w głównej mierze wspomaga domowy budżet, ale może zmienić nieco sam tryb pracy. Możliwości jest kilka i oprócz tradycyjnej pracy na etacie ojciec może część obowiązków zawodowych wypełniać w domu, zmniejszyć ilość w pracy czy nawet pracować w pełni zdalnie. Kto wie, być może ojcostwo zainspiruje młodego ojca do pracy na własny rachunek?

Ojcostwo pierwszoplanową rolą?

Trudno jest jeszcze mówić o ojcostwie jako pierwszoplanowej roli, bowiem w większości przypadków to ojcowie wracają do zawodowej pracy, decydując się na opiekę nad dzieckiem w wykonaniu mam. Należy jednak zauważyć rolę, jaką pełnią obecni ojcowie w wychowaniu swoich pociech.

Chodzi nie tylko o coraz większą świadomość życia dziecka i poświęcanej mu uwagi. Ojcowie coraz częściej angażują się w życie dzieci także w starszych etapach życia, chociażby w momencie rozpoczęcia edukacji, a także dzielą się swoją wiedzą z innymi ojcami, tworząc chociażby blogi parentingowe. Przykładem takiego blogu jest choćby https://mlodytata.pl/, na którym znajduje się również pomocny wpis na temat tego czym jest zespół Retta
https://mlodytata.pl/newsstyle/zespolem-retta-w-twarz/. Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com