Ogień w ogrodzie – palenisko na drewno czy kominek na gaz?

Jak w przypadku każdego remontu w domu, planowanie jest równie ważne przy wyborze kominka na zewnątrz. Jest wiele rzeczy do przemyślenia, zanim kupisz lub zbudujesz palenisko ogrodowe . Odrabianie lekcji jest kluczem do dokonania właściwego wyboru i osiągnięcia pożądanych rezultatów.

Najlepiej zacząć od tego, by znaleźć producenta który specjalizuje się w prefabrykowanych, modułowych zestawach kominkowych, które mogą zaspokoić potrzeby i budżet każdego właściciela domu albo takiego który oferuje paleniska ogrodowe – w zależności od preferencji. Jeśli planujesz zbudować kominek zewnętrzny i potrzebujesz pomocy ekspertów, aby zacząć, możesz na tym polegać.

Zebraliśmy poniżej listę najważniejszych rzeczy do przemyślenia przy planowaniu paleniska na zewnątrz. Cieszymy się również z tego, że przy przygotowywaniu tego artykułu mogliśmy skorzystać z pomocy architektów, budowniczych i właścicieli domów, którzy przeszli przez proces instalowania kominków zewnętrznych oraz palenisk ogrodowych już niejednokrotnie.

Jakie są najważniejsze uwagi przy tworzeniu planu kominka na zewnątrz? Czy Twój projekt budowy kominka na zewnątrz poszedł zgodnie z oczekiwaniami? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w przestrzeni poniżej.

Czynnik 1: Jaki jest cel Twojego kominka/paleniska?

Kominek zewnętrzny bądź palenisko może być prawdziwym atutem krajobrazu Twojego domu. Możesz stworzyć salon na świeżym powietrzu – zamknięty lub otwarty. Być może chcesz wzbogacić istniejącą przestrzeń rozrywkową o zachęcający element. Innym częstym powodem dodawania kominka na zewnątrz jest zapewnienie ciepłej, przytulnej części wypoczynkowej, z której Twoja rodzina może korzystać w chłodniejsze pory roku. Miłośnicy gotowania mogą docenić miejsce na świeżym powietrzu do przygotowywania posiłków. Jak wiadomo, wielu właścicieli domów przekształca swoje podwórka w wygodne, funkcjonalne przestrzenie mieszkalne na zewnątrz.

Cel twojego kominka jest niezbędnym aspektem planowania. Na przykład, jeśli potrzebujesz intymnej części wypoczynkowej, właściwym wyborem może być mały kominek. Jeśli Twoim celem jest rozrywka w dużych grupach, palenisko ogrodowe może zapewnić więcej ciepła i światła większej liczbie osób.

Czynnik nr 2: Który lepszy: spalanie drewna czy gaz?

Właściciele domów muszą dokonać wyboru między paleniskiem opalanym drewnem a kominkiem gazowym. Oba mają wyraźne zalety. Przy tworzeniu planów kominka na zewnątrz należy zapoznać się z obiema alternatywami.

W niektórych lokalizacjach z ograniczeniami dotyczącymi spalania drewna gaz może być najlepszym wyborem. Gaz ziemny pali się czysto. Ponadto, ponieważ gaz nie emituje popiołów ani żarów, może stanowić bardzo bezpieczną alternatywę dla ognia. Ponadto większość lokalizacji nie wymaga pozwoleń przed budowaniem. Nie musisz też budować komina na kominek gazowy bez odpowietrznika. Musisz jednak podłączyć kominek gazowy do linii gazowej. Może to ograniczyć opcje umieszczenia kominka gazowego na twojej posesji. Ponadto kominki gazowe zwykle nie palą się tak gorąco, jak ich kuzyni opalani drewnem.

Jednak dla wielu osób nic nie może równać się z atmosferą trzaskającego drewna na palenisku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com