Odzież BHP – dlaczego jest tak ważna w miejscu pracy?

Nie każdy ma tę wygodę, by pracować w biurze i wykonywać obowiązki zawodowe w całkiem komfortowych warunkach. W wielu branżach praca wiąże się z dosyć trudnymi i uciążliwymi warunkami. Zadaniem pracodawcy jest w takiej sytuacji zapewnić pracownikom odpowiednie warunki bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szkolenie BHP przechodzi każdy pracownik, który jest zatrudniany na dowolne stanowisko. Z takiego szkolenia powinniśmy wynieść wiedzę nie tylko na temat tego, jak bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki, ale również jak się ubierać. Trzeba pamiętać, że odzież robocza, która jest niezbędna do wykonywania codziennej pracy, powinien zapewnić nam pracodawca. Pracownicy nie mają obowiązku z własnej kieszeni pokrywać kosztów odzieży, w której muszą pracować. Jeśli pracodawca tego od nich wymaga, mają pełne prawo zgłosić to do inspekcji pracy.

Różne stanowiska, różne robocze ubrania

Odzież robocza może być bardzo różna w zależności od środowiska, w jakim wykonujemy swoje obowiązki zawodowe. Jeśli pracujemy na hali i nieustannie dźwigamy ciężkie rzeczy, ważne są przede wszystkim odpowiednie obuwie, które chronią stopy w sytuacji, gdy coś ciężkiego upuścimy. W takich miejscach przydają się również skórzane rękawice robocze, które zapewniają bezpieczeństwo dla rąk. Rękawice robocze są przydatne także we wszystkich pracach, które wiążą się ze sporym zapyleniem, zabrudzeniem czy możliwością uszkodzenia skóry. Warto więc je zakładać za każdym razem, choć początkowo mogą nam się wydawać nieco niewygodne. Praca bez rękawic roboczych zawsze wiąże się z ryzykiem, które warto i należy eliminować.

Wysoka jakość, trwałość i odporność na zniszczenia

W miejscu pracy często musimy nosić kompleksową odzież roboczą, która chroni nasze prywatne ubrania, a często jest wymagana przepisami sanitarnymi czy higienicznymi. Wiąże się to chociażby z koniecznością noszenia fartuchów w miejscach, gdzie należy zachować szczególną czystość czy sterylność – nie tylko w szpitalach, ale chociażby w zakładach, w których pracownicy mają kontakt z produkowaną na mniejszą czy większą skalę żywnością. Trzeba pamiętać, że odzież robocza powinna być doskonale uszyta, wysokiej jakości, trwała, wytrzymała i odporna na zabrudzenia czy uszkodzenia.

Ubrania robocze nosimy przecież codziennie po kilka czy kilkanaście godzin. Powinny więc to być produkty, które nie będą ulegały szybkiemu uszkodzeniu i posłużą pracownikom przez dłuższy czas. Przyda się więc sprawdzona hurtownia odzieży bhp, w której można kupić ubrania, buty oraz akcesoria BHP naprawdę solidne i dobrej jakości. Na odzieży BHP nie należy oszczędzać, gdyż kupowanie najtańszych produktów wiąże się ze słabą jakością, a co za tym idzie – o wiele częstszą ich wymianą. Kupując taniej w rzeczywistości płacimy więc drożej, bo częściej trzeba robić zakupy.

Polecamy:
6 kłamstw na temat odzieży ochronnej i ubrań roboczych BHP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com