Aby magazyn mógł cechować się najwyższą możliwą wydajnością, zainstalowane w nim konstrukcje należy dostosować do specyfiki przechowywanych w nim towarów. Jakie systemy magazynowe najlepiej sprawdzą się w Twoim magazynie? Jak sprawić, aby prace logistyczne oraz transportowe przebiegały sprawnie i płynnie?
Systemy magazynowe w składowaniu palet
Palety są jednym z najpopularniejszych narzędzi transportu towarów, które doskonale sprawdzają się w rozmaitych branżach handlu oraz usług. Normalizacja wymiarów palet sprawia, że odpowiednia aranżacja przestrzeni magazynowej przełoży się na większą wydajność pracy. Magazyny do składowania palet są zbudowane w oparciu o tzw. systemy standardowe, wjezdne oraz przepływowe.
Systemy magazynowe standardowe zapewniają bezpośredni i szybki dostęp do wszystkich palet w magazynie oraz możliwość składowania palet o zróżnicowanej wadze. Cechują się prostą konstrukcją, opartą o podstawowe komponenty oraz akcesoria.
W przypadku magazynów, które składują duże partie towaru, odpowiednim rozwiązaniem mogą okazać się regały wjezdne. Gwarantują one maksymalne wykorzystanie kubatury obiektu, można je również stosować przy składowaniu chłodniowym.
Osoby zarządzające magazynem o dużej rotacji towaru powinny rozważyć instalację systemów przepływowych. Zarówno załadunek, jak i odbiór towarów jest w nich przystosowany do pracy przy użyciu wózków widłowych, a magazyn może funkcjonować na zasadzie FIFO (towar pierwszy wjeżdża i pierwszy wyjeżdża) oraz FILO (pierwszy wjeżdża i ostatni wyjeżdża).
Inwentaryzacja środków trwałych sprawia Ci problemy? Sprawdź program do ewidencji środków trwałych i działaj skutecznie poprzez optymalizowanie czasu pracy -> https://www.optidata.pl/uslugi/znakowanie-i-inwentaryzacja-srodkow-trwalych/
Systemy magazynowe w zabudowie wielopoziomowej
W sytuacji, w której ograniczona ilość wolnej przestrzeni wymusza modernizację magazynu, warto postawić na wielopoziomowe konstrukcje podestowe. Instalacje stalowe umożliwiają stworzenie dodatkowych poziomów składowania, które nawet kilkukrotnie zwiększą potencjalną pojemność magazynu.
Należy jednak pamiętać, że inwestycję tego kalibru należy zlecić przedsiębiorstwu odpowiednim zapleczu technologicznym i rozległym know-how. Rozwiązanie to wiąże się ze znacznym wzrostem masy całkowitej wyposażenia magazynu – dobrane komponenty powinny więc cechować się odpowiednio wysoką trwałością i jakością.
Systemy magazynowe dla towarów o niewielkim gabarycie
W przypadku produktów pakowanych w małe kartony, pudełka bądź pojemniki, warto postawić na instalację, która spełnia funkcję regału półkowego, lecz opiera się na konstrukcji paletowej. Rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdza się w sytuacji, w którym poszczególne towary są inwentaryzowane ręczne i składowane w wyznaczonym wcześniej miejscu.
Przy towarach o niewielkim gabarycie doskonale sprawdzają się systemy przepływowe, w którym towary przesuwają się po lekko pochyłym torze rolkowym pod wpływem własnego ciężaru. Instalacje tego rodzaju są bardzo pomocne w procesie kompletowania zamówień, stanowiąc interesujące rozwiązanie dla rozmaitych platform e-commerce.
Systemy magazynowe od Nedcon Silesia
Aranżacja magazynu to skomplikowany proces, który będzie miał kluczowy wpływ na jego przyszłą wydajność. Aby rezultat przebudowy pokrywał się ze wstępnymi oczekiwaniami, warto skorzystać z ofert doświadczonego przedsiębiorstwa, które ma na swoim koncie setki pomyślnych realizacji.
Firma Nedcon Silesia od ponad 40 lat projektuje i wykonuje magazyny dla dużych i małych Klientów na terenie całej Polski. Wybierz firmę, z której usług skorzystało już ponad 850 zadowolonych przedsiębiorstw.
Polecamy:
– Jak poprawnie wyposażyć magazyn w firmie?