Odpowiedni ubiór na rozmowę o pracę

odpowiedni ubiór podczas rekrutacji to zwiększenie szansy na sukces

Przygotowując się na rozmowę kwalifikacyjną, musimy odpowiednio wcześniej przygotować się zarówno merytorycznie, jak i wizualnie. Poza oczywistymi aspektami jak wiedza o działalności firmy czy zadaniach wykonywanych na powierzonym stanowisku musimy zadbać też o swoją odpowiednią prezencję.

Panie mają jak zwykle, w sprawie mody utrudnione zadanie. Mężczyźnie wystarczy jedynie garnitur i koszule, panie niestety potrzebują tych elementów zdecydowanie więcej.
Jest to oczywiste, że podczas rozmowy jesteśmy również oceniani pod względem ogólnej prezencji, niewielu rekruterów przyznaje się do tego. Jednak dużo częściej wybiera się osoby, które potrafią się dobrze zaprezentować wizualnie. Aby znaleźć odpowiedni strój, musimy poświęcić dużo czas. Modne i nowoczesne kobiety korzystają ze sklepów internetowych takich jak FASARDI gdzie znajdą ubrania na każdą okazję.

WAŻNE

W wybranym ubiorze powinniśmy się czuć dobrze i wygodnie. Skrępowane ruchy czy niewygodny ubiór odbija się na prezentacji jednakowo naszych kwalifikacji oraz dodatkowych umiejętności. Rekruterzy od razu zauważają spięcie potencjalnego kandydata, dlatego warto kilka dni wcześniej sprawdzić, jak czujemy się w naszym zestawie. Nie chcemy, by miało to negatywny wpływ na wynik rekrutacji!

Dress Code w firmie

O dress codzie podczas rozmowy kwalifikacyjnej można powiedzieć wiele sprzecznych rzeczy. A wiąże się to, że firmy posiadają różne wytyczne dla swoich pracowników. Dress Code często też różni się ze względu na stanowisko, które aplikujemy. Nawet w obrębie jednego działu firmy, może być on zdecydowanie różniący się od siebie. Dlatego tak trudno o poradę, jeśli nie wiemy, czy w danej firmie panują odgórne zasady.

Często tylko nasze poczucie stylu jest wyznacznikiem, jak będzie widzieć nas potencjalny pracodawca. Jak zwykle panowie mają zdecydowanie łatwiej w kwestii mody, różnica w typie marynarki i zamiana kozuli, pozwoli na zmiany między smart casual czy biznes casual. Panie niestety często muszę zakupić kilka elementów, które uzupełnią ich garderobę o niezbędne elementy.

Jeśli nie wiemy więc, czy w danej firmie panują zasady związane z ubiorem, trzymajmy się zasady, że zbyt schludny ubiór jeszcze nikomu nie zaszkodził podczas poszukiwań pracy.

Proste stonowane kolory w połączeniu z eleganckim strojem to gwarancja sukcesu

Ubiór zależny od stanowiska i rodzaju firmy

Pracownik biurowy

Aplikując na poważne stanowisko biurowe, raczej warto unikać odważnych kolorów czy stylizacji. Darujmy sobie T-shirty czy elementy garderoby ze śmiesznymi zwrotami, buty z odkrytymi palcami czy powycierane jeansy. Może być to odbierane jako swoistego rodzaju brak szacunku do pracodawcy czy przyszłych współpracowników.

Zdecydujmy się na stonowane kolory, one zawsze, są modne, niezależnie od stanowiska,na które aplikujemy.Zawsze w zestawie powinna znajdować się elegancka, klasyczna koszula z kołnierzykiem jest to baza, która będzie zawsze potrzebna. Nie musimy decydować się koniecznie na skorzystanie z białego koloru. Warto wybierać jasne, często pastelowe kolory. Polecamy w sezonie 2018 skorzystać z odcieni beży i popieli, które będą królować w Polskich biurach.

Buty powinny zakrywać palce i nie posiadać zbyt wysokich obcasów. Klasyczne czarne szpilki zawsze będą doskonale pasować do każdego z zestawów. Elegancja zawsze jest w modzie, dlatego jej wybór zawsze jest bezpieczny. Wybierajmy zawsze jakość ponad ilość, kupując w dobrych sklepach takich jak STILI.

Różnego rodzaju żakiety czy marynarki, będą zawsze mile widziane u potencjalnej przyszłej pracownicy. Powinny kolorystycznie odpowiadać reszcie stroju oraz posiadać klasyczne kroje. Spódnica czy spodnie, tutaj w większości przypadków odpowiedniejsza będzie prosta ciemna spódnica, sięgająca do kolan. Panie decydujące się na spodnie powinny wybierać modele klasyczne, sięgające za kostkę. Warto wybierać materiałowe modele, zapewniające dobre samopoczucie.

Stanowisko kreatywne

Podczas rekrutacji na tego typu stanowiska możemy pozwolić sobie na zdecydowanie więcej. Najczęściej nie panują żadne zasady związane z ubiorem, a dowolność w wyborze ubioru ma być dla nas zachęta do wybierania ubrań, w których dobrze się czujemy. Nic nie zabija tak kreatywności, jak udawana sztywność. Pracodawcy oraz rekruterzy starają się nawiązać podczas takich spotkań, więź zdecydowanie luźniejsza, próbując skrócić dystans na linii pracodawca i pracobiorca.

Dopasuj swój strój do wieku

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że wiek ma ogromny wpływ, na to, co możemy włożyć na siebie podczas spotkań rekrutacyjnych. Elementy garderoby, które pasują młodym dziewczyną dopiero zaczynającym karierę, nie zawsze będą odpowiednie dla kobiey w kwiecie wieku, która najczęściej jest u szczytu swojej kariery zawodowej.

Nie tylko twój wiek jest ważny podczas procesu rekrutacji. Również osoba, która będzie rekrutować i jej wiek ma znaczenie podczas wyboru stroju. Różnica pokoleniowa może wpłynąć na odbiór naszej osoby jako potencjalnego pracownika.

miejsce do jakiego odbywa się rekrutacja to element na który musimy zwracać uwagę przy doborze stroju

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego stroju na rozmowę kwalifikacyjną jest ogromnie trudny, szczególnie dla kobiet. Gdy firma posiada dress code, będzie to zdecydowanie łatwiejsze, jednak gdy takich zasad nie ma. Pracownice same muszę dobierać swój ubiór odpowiednio do stanowiska i rodzaju firmy, w której będzie pracować.

Praca biurowa czy może jednak coś kreatywnego to od stanowiska będzie zależało, na co można pozwolić sobie podczas spotkania rekrutacyjnego.
Czuj się dobrze, w tym, co nosisz, to od twojego samopoczucia zależeć będzie, jak wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej.

Życzymy sukcesów podczas rekrutacji

 

Polecamy:
Jak ubrać się na elegancki bankiet? Męskie stylizacje bankietowe
Rekrutacja IT – jak długo trwa i czy można ją przyspieszyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com