Odnawialne źródła energii w kraju – przegląd, wykorzystanie w Polsce i możliwości

Odnawialne źródła energii w Polsce z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Według statystyk GUS od 2019 roku Polacy pozyskują energię z alternatywnych źródeł energii takich jak: biopaliwa stałe (ok. 65 %), energetyka wiatrowa (ok. 14 %), biopaliwa ciekłe (ok. 10 %). W 2019 roku wartość energetyczna pozyskanej energii wyniosła 396 498 TJ.

Wykorzystanie naturalnych zasobów energetycznych wiążę się z wieloma korzyściami:

  • możliwością pozyskiwania różnego rodzaju energii w sposób bardziej ekologiczny,
  • korzystaniem z nieograniczonych i w pełni odnawialnych zasobów natury
  • i niezależnością energetyczną.

Jakie są odnawialne źródła energii? 

Odnawialne źródła energii – definicja

Czym są odnawialne źródła energii według definicji? To niewyczerpalne, odnawialne zasoby, które ułatwiają pozyskanie energii do własnych celów np. umożliwiają zasilanie energią sprzętów w gospodarstwie domowym. Pozyskanie energii słonecznej z naturalnych zasobów jest korzystne ze względu na ekologiczny charakter, pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd i wodę oraz w pełni uniezależnić się od zakładów energetycznych oraz rosnących podwyżek cen energii elektrycznej.

Rodzaje energii

Większość ludzi kojarzy OZE jako energię pozyskiwaną ze Słońca. Warto pamiętać, że nie istnieje tylko ten jeden rodzaj energii. Jakie są rodzaje energetyki odnawialnej? To przede wszystkim energia słoneczna, ale również hydroenergia (energia wodna pozyskiwana z ruchu fal morskich), energia czerpana z siły wiatru za pomocą elektrowni wiatrowych, energetyka jądrowa, geotermalna.

Według statystyk z każdym rokiem zwiększa się moc wykorzystanej energii odnawialnej w Polsce. Pod koniec 2019 roku łączna moc instalacji OZE wynosiła aż 9106 MW! Najwięcej energii odnawialnej generują instalacje wykorzystujące siłę biomasy i wiatru. Nie trudno też dostrzec, że w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. Od 2020 roku jest ono większe o ok. 150 % w porównaniu do lat ubiegłych.

Naturalne zasoby energetyki odnawialnej wykorzystuje się m.in. do produkcji własnej energii elektrycznej. Pozyskanie tego rodzaju energii nie wiąże się z żadnymi stratami dla środowiska ekologicznego ze względu na to, że źródła są w pełni odnawialne. To również ogromna korzyść dla każdego, kto chce pozyskiwać energię w sposób naturalny, zgodny ze środowiskiem ekologicznym i niewyczerpalny, dlatego warto docenić takie możliwości i korzystać z nich na własny użytek.

W jaki sposób Polacy korzystają z odnawialnych źródeł energii?

Jakie są odnawialne źródła energii w Polsce? Pierwszym przykładem odnawialnego źródła energii jest słońce. To ono umożliwia panelom fotowoltaicznym pobór energii, która jest następnie przekształcana na energię elektryczną za pomocą inwertera i wykorzystywana na wiele sposobów w gospodarstwie domowym lub firmie.

Mając odpowiednio zamontowaną instalację fotowoltaiczną i starannie dobraną moc paneli do potrzeb własnego gospodarstwa, rocznie można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na rachunkach za prąd. Istotnym aspektem jest dobranie odpowiedniego inwertera oraz mocy instalacji. Wystarczy wziąć pod uwagę m.in. roczne zużycie prądu w gospodarstwie domowym, a w razie wątpliwości skorzystać z pomocy specjalistów z firmy N Energia.

Wady i zalety

Jedną z największych zalet korzystania z odnawialnych źródeł energii jest to, że pozyskanie różnego rodzaju energii wiążę się z niezależnością od podwyżek cen energii i możliwością odbierania nadwyżek energetycznych. Drugim aspektem na który warto zwrócić uwagę jest to, że korzystanie z nich nie wiążę się z żadnymi konsekwencjami dla środowiska ekologicznego. Trzecią korzyścią jest to, że alternatywne źródła energii są niewyczerpalne i możemy pozyskiwać z nich energię tak długo, jak tylko chcemy.

Jakie są wady korzystania z tego typu źródeł energii? Dla niektórych mogą to być wysokie koszty inwestycyjne czy trudności w wyborze odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej. Jednak warto pamiętać o tym, że istnieją na rynku programy takie jak np. Czyste Powietrze czy Mój Prąd, które umożliwiają obniżenie kosztów inwestycyjnych dzięki dotacjom.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – to się opłaca!

Wykorzystanie potencjału zasobów odnawialnych źródeł energii sprzyja oszczędnościom na rachunkach za prąd i ułatwia troskę o środowisko ekologiczne. Wpływa to również na większą świadomość ludzi w zakresie pozyskiwania energii w sposób bardziej etyczny bez żadnego ryzyka dla ekologii. Pod względem finansowym korzystanie ze źródeł OZE to oszczędności na rachunkach za użytkowanie energii! W związku z tym warto przeanalizować własne potrzeby i przekonać się, że pozyskanie energii z OZE będzie bardzo opłacalną decyzją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com