Odlewanie metalu – metody, formy, podstawowe rodzaje

W przypadku odlewania metalu stosuje się formę do określenia kształtu pożądanego dla produktu końcowego.

Łatwym, standardowym przykładem ilustrującym to są cynowe żołnierzyki. Żołnierzy z cyny wykonuje się z wydrążonej metalowej formy, która ma wnękę formy ukształtowaną wokół kształtu małego żołnierza. Forma składa się z dwóch różnych części, które po połączeniu tworzą cały wzór. Forma jest zamknięta w taki sposób, że cały wzór jest szczelny, z wyjątkiem niewielkiego obszaru zbiornika, zwanego pionem, do którego wlewa się stopioną cynę. Formę odkłada się na czas schnięcia, a gdy cyna ochładza się, zestala się. Po całkowitym zestaleniu cyny wytwarza się w pełni formowany żołnierz z cyny. Forma wypełniona stopionym materiałem jest jedną z bardziej powszechnych procedur odlewania, ale istnieją inne metody.

Istnieją różne rodzaje odlewania, podzielone na kategorie według rodzaju użytej formy. Użyte nazwy odzwierciedlają trwałość różnych rodzajów używanych form. Do odlewania używa się odlewów:

  • piaskowych

  • plastikowych

  • glinianych

  • metalowych

Te formy są wyrzucane po użyciu. Niezużywające się odlewy wykorzystują formy, które są przeznaczone do stałego użytkowania w długich seriach. Te formy są zwykle metalowe i wspierane przez osłonki izolacyjne nadlewów, ale sposób wykonywania odlewu znacznie różni się w zależności od poszczególnych metod zużywania.

Te rodzaje odlewania są następnie kategoryzowane przez materiał stosowany do formowania. Do odlewania piaskowego używa się form wykonanych poprzez łączenie piasku z polimerem lub chemikaliami. Te formy są znacznie trwalsze niż inne rodzaje metod odlewania. Umożliwiają większe przebiegi wykonane za pomocą jednej formy.

Odlewy z form gipsowych są nieco mniej trwałe niż formy do piasku, formy gipsowe składają się z tynku gipsowego (tynk paryski) i można je szybko wykonać. Formowanie skorupowe obejmuje piasek obrabiany żywicą, ale są one zaprojektowane tak, aby były cieńsze niż zwykłe formy do odlewania w piasku. To umożliwia formowanie bardziej złożonych geometrii i pozwala na bardzo precyzyjne odlewanie.

Jest też odlewanie, które wykorzystuje woski, które zostały zaawansowane technologicznie, aby były o wiele bardziej stabilne i trwałe niż typowe kompozycje woskowe. Odlewanie to może być stosowane do małych lub dużych elementów i jest zwykle stosowane do odlewów ze złożonymi stopami i geometriami.

Pełne odlewanie form składa się z form z wytrzymałej pianki polistyrenowej, która jest następnie otoczona piaskiem, który przylega do struktury pianki i tworzy powłokę. Kiedy roztopiony metal wlewa się do formy, pianka wyparowuje, pozwalając, by piasek dyktował geometrię tegoż elementu.

Metalowe formy mogą być wielokrotnie używane, ale mimo swojej nazwy są tylko częściowo trwałe. Opisana powyżej metoda cynowego żołnierza jest przykładem stałego odlewania form. Nową jest odlewanie odśrodkowe, które polega na obracaniu się dużego bębna w celu wytworzenia siły odśrodkowej popychającej stopiony metal do formy, powodując wypełnienie geometrii formy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com