Odczyt wody – rozwiązania typu smart dla samorządów 

Coraz nowocześniejsze rozwiązania technologiczne pozwalają na lepszą kontrolę zużycia np. wody czy prądu, a także obniżenie rachunków i racjonalnie gospodarowanie. Zdalny odczyt mediów jest coraz chętniej wykorzystywany – wyjaśniamy, dlaczego warto rozważyć rozwiązania smart nawet w najmniejszych gminach.

Rozwiązania smart – energooszczędność i ekologia 

Urządzenia smart to nie tylko telewizory, pralki czy odkurzacze. Nowoczesne systemy można też wykorzystać m.in. w wodomierzach. Takie rozwiązania są coraz częściej wdrażane w mieszkalnictwie – co więcej, pozwalają na obsługę całej sieci miejskiej i racjonalne gospodarowanie wodą (przeczytaj więcej na https://www.orange.pl/poradnik-dla-firm/iot/inteligentny-odczyt-zuzycia-mediow/). Jedną z propozycji jest nakładka na licznik Smart Water od Orange dla Firm.

System Smart Water – działanie i korzyści 

Zdalny odczyt niesie ze sobą wiele korzyści – przede wszystkim jest wygodny zarówno dla firmy zajmującej się zebraniem danych, jak i dla mieszkańców. Wizyta inkasenta odczytującego wodomierze to dla wielu osób kłopot.

Trzeba być w domu o konkretnej porze, czasami odsuwać meble, a w dobie pandemii przestrzegać specjalnych zaleceń dotyczących higieny oraz bezpiecznej odległości. Jedną z zalet zdalnego odczytu wody jest możliwość zanotowania ilości pobranej wody w czasie rzeczywistym, w dowolnym momencie – lokatora może wtedy nawet nie być w domu.

Nieustanne postępy techniki umożliwiają wprowadzenie rozwiązań typu Smart Water. System od Orange dla FIrm może zainteresować zarówno firmy, jak i samorządy starające się, aby sytuacja hydrologiczna w ich miastach czy gminach uległa wyraźnej poprawie. Oznacza on energooszczędność i pomaga dbać o ekologię, obniżając zużycie wody pobieranej na co dzień oraz zwiększając świadomość społeczeństwa na temat jej wyczerpalności.

Dane są analizowane przez specjalne oprogramowanie – można je sprawdzić przez stronę internetową. Te informacje można wykorzystać do optymalizacji miejskiej sieci wodociągowej, co pomoże samorządom w poszukiwaniu oszczędności podczas dystrybucji wody. Rozwinięty, ale łatwy w obsłudze system zdalnego odczytu pomoże zapobiegać awariom i próbom nadużyć ze strony lokatorów.

Rozwiązania Smart dla każdej gminy

System pozwala na optymalne gospodarowanie wodą – można na bieżąco monitorować sieć wodociągową, szybko znaleźć usterkę i zapobiec awarii, a także ewentualnej próbie nadużyć w poborze wody. Otrzymując informację o niespodziewanych miejscowych spadkach ciśnienia – zanim woda wyleje się na ulicę, można szybko naprawić usterkę. System monitoringu zużycia wody jest wykorzystywany w budownictwie mieszkalnym, ale można go przenieść na sieć miejską – to jedno z działań, które pozwala tworzyć tzw. „inteligentne miasta”.

Systemy smart wykorzystują innowacyjne struktury pozwalające na zdalny odczyt mediów, ale nie tylko. Internet Rzeczy (IoT) pozwala podłączyć do Internetu różne elementy miejskiej infrastruktury – nawet oświetlenie czy kosze na śmieci. Inteligentne opomiarowanie to inwestycja korzystna dla samorządów każdej wielkości, z wysoką stopą zwrotu. Gmina, bez względu na liczbę mieszkańców, korzystająca z różnych systemów – jak Smart Lights czy Smart Water – może znacznie obniżyć koszty oświetlenia, energii, wywozu odpadów, wody itd. Warto rozważyć wdrożenie takiego systemu, gdyż oznacza on realne korzyści finansowe i większy komfort życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com