Od winorośli do degustacji

Proces przygotowania wina jest długi i czasochłonny. Doświadczeni winiarze uważają, że jakość wina zależy od winnicy, oraz od pochodzenia owoców, z których zostało wykonane. Jest to jak najbardziej trafne stwierdzenie, ponieważ na smak, kolor i zapach trunku mają wpływ wszystkie czynniki, rozpoczynające się od wyboru gleby, a zakończone zakorkowaniem butelki.

Od chwili zebrania owoców inaczej traktujemy winogron biały i czerwony. W przypadku winogronu białego następuje zgniatanie owoców. Wykonuje się to w celu oddzielenia się skórek. Czerwony zaś zostaje ze skórką, aby wzmocnić intensywność barwy.

Następnie przechodzimy do procesu fermentacji w którym cukry i drożdże winne przekształcają się w alkohol. Gdy uzyskamy odpowiednią jego zawartość, proces fermentacji zostaje przerwany, a wino zostaje przepompowane oraz sklarowane (jeżeli jest taka konieczność podaje je się filtracji).  Ostatnim procesem jest przelanie wina w butelki, zakorkowanie i pozostawienie go do czasu degustacji. Przeczytaj artykuł Jak prawidłowo degustować wino? na wybieramwino.pl

Warsztaty degustacji wina

Prowadzonych jest wiele warsztatów, na których nauczysz się w jaki sposób dokonać odpowiedniego wyboru wina w zależności od okazji. Dowiesz się na nich podstawowych informacji na temat winiarstwa oraz zasad, na podstawie których ocenia się wszystkie ważne aspekty dotyczące dobrego wina. Zdobędziesz wiedzę teoretyczną jak i praktyczną. Możliwość uczestnictwa w degustacjach wina oferuje https://www.iconselection.pl/pl/c/AKADEMIA-WINA-ICON/103. Zapewnia on komfort uczestnikom akademii, gdyż zajęcia odbywają się w niewielkich grupach w nowoczesnym, wnętrzu salonu ICON Wine & Whisky Selection.

Wzrok, węch, smak – czyli trzy zmysły które pomogą ci wybrać dobre wino

Podczas degustacji wina angażujemy trzy zmysły. Rozpoczynamy od wzroku, którym oceniamy barwę wina. Powinno być ono nalane do 1/3 objętości kieliszka. Obserwujemy kolor trunku i próbujemy określić jego odcień, a w szczególności zwracamy uwagę na jego intensywność. Następnie należy sprawdzić oleistość wina. W tym celu wykonujemy delikatny okrężny ruch kieliszkiem, tak aby na ściankach pojawiła się charakterystyczna łezka.

Wykorzystujemy również węch, aby poczuć jego zapach. Wykonujemy próbę pierwszego i drugiego nosa. A więc oceniamy zapach wina po wzięciu kieliszka do ręki oraz po jego zamieszaniu. Należy również zwrócić uwagę na intensywność zapachu.

Na koniec sprawdzamy smak. Możemy wyróżnić cztery podstawowe smaki:

– słodki,

– kwaśny,

– słony,

– gorzki.

W celu oceny smaku upijamy łyk wina i w tym samym czasie wciągamy powietrze, w ten sposób dotleniamy wino. Należy delikatnie poruszać językiem, aby określić zawartość składników i oraz ich proporcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com