Od czego zależy koszt przewozu taksówką?

Taksówka to popularny sposób przemieszczania się, zwłaszcza dla osób chcących się dostać na lotnisko lub wieczorną imprezę. Usługi taksówkarskie mogą różnić się kosztem w zależności od miasta i dzielnicy, w których z nich korzystasz. Jednak taksometr bierze pod uwagę znacznie więcej czynników przy obliczaniu taryfy za przejazd. Dowiedz się jakie elementy składają się na koszt przewozu taksówką.

Opłata początkowa

Wolni strzelcy i profesjonalne firmy taksówkarskie, takie jak Euro-Taxi oprócz taksy za kilometry wyróżniają w swoich cennikach także opłatę początkową. Jej koszt może różnić się w zależności od:

  • miejsca wezwania – dolicza się cenę dojazdu taksówki do klienta. Im dłuższa droga dzieli punkt odbioru od postoju taksówek czy siedziby firmy, tym większa jest opłata;
  • sposobu wezwania – często zamówienie taksówki telefonicznie jest tańsze niż skorzystanie z taryfy bezpośrednio na mieście,
  • standardu pojazdu – im bardziej komfortowy i większy samochód, tym koszt może być większy.

Decydując się na przejazd taksówką, warto zapytać kierowcę, jaka jest wysokość opłaty początkowej dla kursu.

Podział na strefy i taryfy

Zamawiając przewóz osób, należy wziąć pod uwagę podział miasta na strefy oraz naliczane taryfy, których graniczna wysokość jest odrębnie ustalana przez lokalny samorząd. Zależnie od korporacji taksówkarskiej taryf może być kilka, wyróżnia się minimum dwie:

  • pierwsza – dotyczy przejazdów w dni powszednie,
  • druga – jest naliczana za kilometr przejechany w godzinach nocnych w piątek i sobotę, oraz przez cały dzień w niedziele i święta.

Niektórzy taksówkarze mogą także rozgraniczać taryfy za jazdę w dni powszednie w godzinach dziennych i po zmroku. Podział na strefy w większości przedsiębiorstw rozróżnia się na centrum miasta, czyli strefę pierwszą i pozostałe obszary, które są oznaczone jako strefa druga.

Postój taksówki

Zamawiając taksówkę na konkretną godzinę, warto być punktualnym. W razie spóźnienia jest naliczana opłata postojowa. Taksometr dodaje ją również podczas jazdy w korku i poniżej prędkości 20 kilometrów na godzinę lub gdy wymagane jest zatrzymanie się na sygnalizacji świetlnej czy przed przejściem dla pieszych. Osoby, które planują w drodze do celu załatwić sprawę w urzędzie lub zrobić szybkie zakupy, także zapłacą dodatkową opłatę za postój taksówki. Często klienci proszą, aby kierowca zaczekał, aż zakończą spotkanie. Wtedy także jest naliczany ten koszt. Opłata postojowa jest zazwyczaj podawana w stawkach godzinowych, natomiast jej kwota rośnie z każdą minutą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com